Saharské země hledají společný postup proti vlivu Al-Káidy

Na konferenci v Alžíru se dnes scházejí ministři zahraničí saharských států. Tématem jejich jednání je vypracování plánu, jak postupovat vůči rostoucí hrozbě pronikání příznivců teroristického hnutí Al-Káida v oblasti Sahary.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžír

Alžír | Foto: debrujar.adam.cz

„V oblasti severní Afriky nejsou aktivity ozbrojenců Al-Káidy rozsáhlé, jako ve východních islámských zemích, ale Al-Káida samozřejmě ideologicky v tom prostoru působí,“ uvedl na Rádiu Česko afrikanista Daniel Křížek z centra blízkovýchodních studií Západočeské univerzity v Plzni.

Dodal, že podle analytiků a pozorovatelů jde v některých případech místních extrémistů v podstatě o místní organizovaný zločin, který se zabývá nejrůznějšími nelegálními činnostmi. „A aby získal lepší vyjednávací pozici třeba s vládou, tak se zaštiťuje tou ‘přitažlivou ideologii‘,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v oblasti saharských zemí jsme na Rádiu Česko hovořili s afrikanistou Danielem Křížkem ze Západočeské univerzity v Plzni.

Nejnebezpečnější je Al-Káida v islámském Maghrebu

Nejnebezpečnější lokální organizací, která působí v oblasti Sahary, je podle něj Al-Káida v islámském Maghrebu. „Ta je od těch ostatních skupin ideologicky vyhraněnější. Její vedení deklaruje přímou návaznost na ideologii Zavahírího. Jejími hlavními cíli jsou ustavení islámského státu a boj proti všemu západnímu,“ přiblížil afrikanista.

Členové Al-Káidy v islámském Maghrebu podnikají bombové atentáty a také často unášejí západní cizince. Podmínky pro své aktivity mají přitom v oblasti ideální. „Sahara je bezbřehá a navzdory aktivitám USA se jen těžko podaří dostat tyto lidi pod kontrolu,“ uvedl Křížek.

„Navíc jen tak nevyschnou finanční toky, ze kterých je tato organizace živena. A to je i jeden z hlavních důvodů, proč se tam angažují USA. Například často se mluví o tom, že západní Afrikou protekl kokain z Latinské Ameriky v hodnotě miliardy dolarů. A pochopitelně i tato organizace z toho těží,“ přiblížil.


Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme