Saharský prach dorazil do jihovýchodní Evropy. Nejvíce ho ve vzduchu bude ve čtvrtek a v pátek

Saharský prach opět v tomto týdnu ovlivňuje ovzduší v jihovýchodní Evropě a na východě Středozemního moře. Nejnovější epizoda zvýšené koncentrace hrubých prachových částic ve vzduchu by měla vyvrcholit během čtvrtku a pátku, informovala evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS).

Bonn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písek (ilustrační foto)

Přenos saharského prachu přes Středomoří do Evropy není neobvyklý (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Saharský prach postupuje od 10. června přes střední a východní Středomoří a jeho koncentrace dosahovala vysokých hodnot prachových částic PM10 při povrchu země v posledních dnech zejména v Bulharsku, Řecku a na Kypru. To má za následek zhoršení kvality ovzduší v těchto zemích spolu s možností zatažené a mlhavé oblohy v dalších postižených regionech.

Saharský prach přichází v poslední dekádě do Česka častěji. V neděli je ale vysoko, popisuje meteorolog

Číst článek

Nejvyšší hodnoty dosáhnou na některých místech Bulharska, Řecka a Kypru podle předpovědi CAMS denního maxima koncentrace prachových částic PM10 dokonce nad 100 mikrogramů na metr krychlový. To na základě indexu kvality ovzduší Evropské agentury pro životní prostředí znamená velmi špatnou kvalitu vzduchu.

„Přenos saharského prachu přes Středomoří do Evropy není ničím neobvyklým. Pozorování ukazují v posledních letech nárůst intenzity a četnosti těchto událostí v některých částech Evropy, což zdůrazňuje význam pokračujícího monitorování naší atmosféry, abychom pochopili, jak by se kvalita ovzduší mohla v souvislosti s těmito epizodami měnit,“ uvedl vedoucí vědecký pracovník služby CAMS Mark Parrington.

Aktuální epizodu pečlivě monitorují i vnitrostátní orgány nejpostiženějších zemí. Bulharsko, Řecko a Kypr v současné době spolupracují se systémem evropské agentury CAMS.

Tato situace následuje po dvou dalších nedávných epizodách výskytu saharského prachu v Evropě, které se odehrály mezi 3. a 7. červnem. První z nich zasáhla také jihovýchodní Evropu a východní Středomoří. Druhá překročila severozápadní Afriku a zasáhla Pyrenejský poloostrov, jižní Francii a severní Itálii. Tyto nedávné epizody jsou zatím posledními případy přenosu saharského prachu do Středozemí a jižní Evropy v tomto roce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme