Německá komunistická strana se štěpí. Z Die Linke odchází devět poslanců a zakládají novou stranu
Německá postkomunistická strana Die Linke se rozštěpila. Její bývalá vlivná představitelka Sahra Wagenknechtová se rozhodla založit vlastní politické uskupení a v pondělí spolu s osmi dalšími poslanci stranu opustila. Poslanecký mandát si ale ponechávají a rovněž prozatím zůstávají v poslanecké frakci Die Linke.
Wagenknechtová na pondělní tiskové konferenci rozhodnutí zdůvodnila tím, že mnozí obyvatelé Německa v nynější složité době plné krizí ztratili důvěru v politiku, což chce nová strana napravit.
„Rozhodli jsme se založit novou stranu,“ oznámila Wagenknechtová. V projevu tvrdě kritizovala především současnou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze.
„Německo má nejhorší vládu v dějinách, je nekompetentní. Mnozí lidé nevědí, koho volit. My jsme přesvědčeni, že takto nelze dále pokračovat. Potřebujeme do politiky vrátit rozum,“ řekla.
Vodní děla a slzný plyn při akci na podporu Hamásu v Berlíně. Poměrně drastická reakce, míní novinář
Číst článek
Předstupněm nové strany je nově založený spolek nazvaný Spojenectví Sahra Wagenknechtová – za rozum a spravedlnost (Bündnis Sahra Wagenknecht für Vernunft und Gerechtigkeit – BSW), jehož předsedkyní je dosavadní spolupředsedkyně poslanecké frakce Die Linke Amira Aliová. Ve vedení je rovněž Wagenknechtová.
Spolek chce nyní připravit vznik nové strany, který je chystán na leden. Nová strana se pak v roce 2024 chce zúčastnit voleb do Evropského parlamentu.
Kritika protiruských sankcí
„Mnoho lidí se necítí být zastoupeno žádnou z existujících stran. My chceme tuto díru v systému politických stran uzavřít,“ řekla Aliová. Poznamenala, že nespokojení poslanci dlouho věřili, že naleznou své místo uvnitř Die Linke, což se ale nestalo.
Boj proti převaděčům. Německo dočasně zavádí hraniční kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem
Číst článek
Wagenknechtová vládu kritizovala mimo jiné za protiruské sankce, které Německo společně s dalšími západními státy zavedlo po loňském ruském vojenském útoku na Ukrajinu.
„Německo nemá suroviny a jeho blahobyt závisí na jejich dovozu. Sankcemi bez alternativ jsme se od surovin odstřihli,“ řekla. „Na světě neexistuje vláda, která by zavedla pro sebe tak zničující sankce, jako to učinilo Německo,“ dodala.
Wagenknechtová rovněž prohlásila, že současné konflikty, jako jsou ty na Ukrajině a na Blízkém východě, nelze řešit silou, ale diplomacií.
Wagenknechtová je společně s aktivistkou za práva žen Alicí Schwarzerovou autorkou kontroverzního Manifestu za mír, ve kterém obě ženy sice konstatovaly, že Rusko Ukrajinu napadlo, zároveň ale kritizovaly podobu západní solidarity s Kyjevem.
V dokumentu tvrdily, že Rusko nelze vojensky porazit, proto je třeba diplomaticky jednat. Vládě Wagenknechtová dále vyčetla špatně prováděnou zelenou politiku a také to, že se nesoustředí na pozvednutí špatného stavu německého školství.
Jak to bude s německou Die Linke dál?
Vznik nové strany může ohrozit parlamentní budoucnost Die Linke, která se v průzkumech volebního mínění pohybuje okolo pěti procent, tedy na hranici vstupu do Spolkového sněmu.
Německo potřebuje další LNG terminály. V zimě hrozí nedostatek plynu, varují provozovatelé zásobníků
Číst článek
Ve spolkových volbách v září 2021 získala 4,9 procenta hlasů, do parlamentu se ale dostala díky přímým mandátům, které jsou jedním ze specifik německého volebního systému.
Die Linke, která dosud měla ve Spolkovém sněmu 38 poslanců, nyní přichází o devět zákonodárců. Ti do vzniku nové strany zůstanou v poslanecké frakci Die Linke, jakmile ji ale opustí, ztratí postkomunistická strana nárok na vlastní frakci. To pro Die Linke bude znamenat ztrátu financí, funkcí, vlivu a prestiže.
Die Linke rozhodnutí Wagenknechtové kritizuje a spolupředseda strany Martin Schirdewan již prohlásil, že kdo se k novému spolku přikloní, v postkomunistické straně skončí. Strana také vyzvala odcházející poslance, aby své mandáty odevzdali. Ti tak ale učinit nehodlají.