Hlavní palestinský vyjednavač Sáib Irikát zemřel. Za léčbu v izraelské nemocnici sklízel kritiku

Hlavní palestinský vyjednávač Sáib Irikát v 65 letech zemřel. V úterý o tom informoval izraelský list Haaretz. Irikát čelil před několika týdny kritice ze strany Palestinců i Izraelců. Důvod? V minulosti vyzýval k bojkotu izraelských nemocnic kvůli plánu anektovat Západní břeh, když se ale nakazil koronavirem a jeho zdravotní stav se zhoršoval, nechal se převézt do izraelské nemocnice.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní palestinský vyjednavač Sáib Irikát | Foto: Mohamad Torokman | Zdroj: Reuters

Irikát se koronavirem nakazil v první polovině října. O deset dní později pak byl převezen na jednotku intenzivní péče v Izraeli kvůli prudkému zhoršení jeho zdravotního stavu. Jak ale v úterý napsala ČTK, podle mluvčího palestinské strany Fatah byl Irikát hospitalizován kvůli komplikacím souvisejícím s transplantací plic, kterou podstoupil v roce 2017, ne s covidem-19.

Palestinský politik leží v izraelské nemocnici, chtěl je bojkotovat. ‚Pokrytectví,‘ shodují se obě strany

Číst článek

Ještě nedávno bývalo naprosto běžné, že Palestincům byla poskytována zdravotní péče v izraelských nemocnicích, protože je to zakotvené v mírových dohodách z Osla.

Dokonce tam byl i fungující mechanismus zdravotního pojištění. Ovšem od letošního května palestinská samospráva spíše brání Palestincům, aby odjížděli na léčení do izraelských nemocnic.

Anexi palestinského území Izrael zatím neprovede. Vláda kontroverzní plán na poslední chvíli odložila

Číst článek

A právě za těchto podmínek byla hospitalizace Sáiba Irikáta v izraelské nemocnici zvlášť pikantní. Postoj palestinských úřadů k hospitalizaci v Izraeli je důsledkem izraelského plánu anektovat části Západního břehu, což byl plán, se kterým počátkem roku přišel izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Měl se realizovat během léta, ale nakonec z něj sešlo.

Ale palestinská samospráva na tento plán zareagovala tím, že ukončila koordinaci aktivit s izraelskou stranou a to právě ochromilo i poskytování izraelské zdravotní péče Palestincům.

Irikátovu hospitalizaci v Izraeli obě strany hodnotily jako pokryteckou. Psali to jak izraelští komentátoři v izraelských médiích, tak také Palestinci třeba na sociálních sítích.

Irikát byl generální tajemník hnutí Fatah a právě od dob mírových dohod z Osla byl také hlavní vyjednávač. Měl blízko jak k Jásiru Arafatovi, tak Mahmúdu Abbásovi, jak píše Haaretz.

Štěpán Macháček, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme