Sajf Islám Kaddáfí bude souzen v Libyi, hrozí mu trest smrti

Zadržený syn libyjského diktátora Sajf Islám Kaddáfí stane před libyjským soudem. Prohlásil to mluvčí libyjské vlády a dodal, že rozsudek nad Kaddáfího synem může být poslední kapitolou v libyjském boji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjské ženy oslavují na náměstí v Tripolisu zadržení Sajfa al-Isláma | Foto: Reuters

Kvůli zločinům proti lidskosti vydal na Sajfa al-Isláma zatykač Mezinárodní trestní tribunál, Libyjci ho ale chtějí soudit sami. To je podle haagského soudu možné, pokud mu dokážou zajistit spravedlivý proces.

Do africké země se proto co nejdříve chystá žalobce tribunálu Louis Moreno Ocampo, aby s tamní vládou projednal otázku soudního řízení. V Libyi hrozí Sajfovi al-Islámovi až trest smrti, zatímco haagský tribunál ho může poslat maximálně na doživotí za mříže.

Sajfa al-Isláma málem potkal podobný osud jako jeho otce. Letadlo, které ho přivezlo z pouště do Zintanu, se pokusil dobýt rozvášněný dav.

Syn plukovníka Kaddáfího byl posledním členem jeho rodiny, který se ještě pohyboval na svobodě. Bojovníci ho chytili u pouštního města Obari a odvezli si ho do svého hlavního stanu v Zintanu, kde se rozhoduje o jeho dalším osudu. Podle libyjské televize byl zadržen s několika osobními strážci a byl v dobrém zdravotním stavu.

Lucie Maňourová, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme