Zasáhli jsme Ruskou základnu Saky na Krymu, hlásí Ukrajina. Moskva to odmítá

Ukrajinská tajná služba SBU spolu s námořnictvem v noci na čtvrtek zasáhla ruskou leteckou základnu Saky na anektovaném poloostrově Krym a způsobila na ní vážné škody. Podle agentury Reuters to sdělil zdroj z ukrajinské zpravodajské služby. Úder potvrdila ukrajinská armáda. Moskva dříve informovala o zničení 19 ukrajinských bezpilotních letounů nad Krymem a Černým mořem.

Moskva/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci sledují oblohu, aby odhalili drony

Základnu na Krymu poškodily střely Neptun, tvrdí Kyjev (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Údery SBU a námořnictva zasáhly cíl a způsobily vážné škody na zařízení okupantů,“ řekl podle Reuters nejmenovaný zdroj, který rovněž hovořil o použití dronů a poté protilodních střel Neptun.

Lodí plující na Ukrajinu otřásl výbuch. Úřady u rumunského přístavu prověřují přítomnost min

Číst článek

Na základně se nacházelo nejméně 12 bojových letounů, systém protivzdušné obrany a místo sloužilo rovněž jako cvičiště pro operátory dronů, dodal.

Podobné informace zveřejnil web Ukrajinska pravda, která zmiňuje konkrétně letouny typu Su-24 a Su-30 a také protiletadlový raketový systém Pancir.

Na základně se trénovali operátoři bezpilotních letounů Mohádžer, které Rusové používají ke koordinování svých vzdušných úderů a někdy je využívají také jako úderné drony, píše zpravodajský server.

Text pokračuje pod online reportáží.

Ukrajinská armáda později úder bez bližších podrobností potvrdila. „Ukrajinské obranné síly provedly kombinovaný útok na vojenskou leteckou základnu poblíž města Saky na dočasně okupovaném Krymu,“ uvedly ozbrojené síly na platformě Telegram.

‚Pokus o teroristický útok‘

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek bez bližších podrobností informovalo o tom, co nazvalo překažením „pokusu kyjevského režimu o teroristický útok“, konkrétně o sestřelení dvou desítek ukrajinských dronů nad Krymem a Černým mořem.

‚Hanebná urážka mezinárodního společenství.' Petr Pavel na Radě bezpečnosti znovu odsoudil Rusko

Číst článek

Resort dále sdělil, že nad Kurskou, Belgorodskou a Orelskou oblastí v západním Rusku obrana zlikvidovala po jednom ukrajinském bezpilotním letounu.

Ruská protivzdušná obrana sestřelila vše, co se pokusilo zaútočit na základnu Saky (rusky Saki) na anektovaném Krymu, uvedl na telegramu Oleg Krjučkov, poradce Ruskem dosazeného šéfa Krymu Sergeje Aksjonova.

Ukrajinská agentura Unian s odvoláním na zprávy na sociálních sítích už dříve uvedla, že na řadě míst Krymského poloostrova včetně měst Novofedorivka (v ruštině Novofedorovka), Saky, Simferopol či Sevastopol byly slyšet exploze.

Informace válčících stran nebylo možné nezávisle ověřit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme