Salah Abdeslam u soudu odmítl vypovídat. Začal proces s jedním ze strůjců atentátů v Paříži v roce 2015

Před soudem v Bruselu stanul Salah Abdeslam, jediný z přeživších pachatelů útoků v Paříži v roce 2015. Pondělní proces ale souvisí s okolnostmi jeho zatčení. Abdeslam a jeho společníci při něm postřelili tři belgické policisty.

Brusel (Aktualizováno: 11:35 5. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdeslam do Belgie přijel v koloně policejních aut. Úřady z bezpečnostních důvodů vypravily hned tři konvoje. Kolem soudu stojí obrněné transportéry a zátarasy.

Belgie snížila stupeň ohrožení terorismem, v ulicích bude méně vojenských hlídek

Číst článek

„Jste Salah Abdeslam, narozený v Bruselu 15. září 1989?" dotázala se soudkyně Marie-France Keutgenová. „Nechci odpovídat na otázky," odpověděl obžalovaný, který odmítl povstat.

Ve Francii se mezitím připravuje hlavní proces kvůli atentátům v Paříži. V listopadu 2015 tam teroristé zabili na 130 lidí. Podle vyšetřovatelů je Abdeslam jediným žijícím strůjcem celé akce.

U soudu se mají Abdeslam s Ayarim zodpovídat z pokusu o vraždu policistů a nedovoleného ozbrojování, obojí "v souvislosti s terorismem". Abdeslama vydala Belgie předloni kvůli teroristickým útokům v Paříži do Francie. K procesu má být denně převážen z věznice v severofrancouzském Vendin-le-Vieil do bruselského justičního paláce.

„Již jsem vypovídal před policisty, víc nechci říct,“ řekl soudkyni spoluobviněný Ayari. Ještě dříve tvrdil, že ani on, ani Abdeslam na bruselské policisty nestříleli.

Čtyřiadvacetiletý Tunisan Ayari se do Evropy dostal přes řecký ostrov Lesbos v davech uprchlíků, převážně Syřanů. Zájem o něj má i francouzská justice, pravděpodobně aby jej mohla obvinit v souvislosti s pařížskými atentáty, poznamenala AFP.

Proces je zatím naplánovaný do pátku. Podle některých belgických médií by ovšem po dnešním začátku mohly následovat další průtahy.

Odklad začátku procesu, který byl původně naplánovaný na prosinec, si vyžádal nový Abdeslamův obhájce Sven Mary, aby se seznámil se spisem. Mary už Abdeslama zastupoval, loni v říjnu ale od jeho obhajoby upustil, neboť Francouz odmítal komunikovat.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme