Salah Abdeslam, podezřelý z útoků v Paříži, byl převezen z Belgie do Francie

Pravděpodobný spolupachatel listopadových teroristických útoků v Paříži Salah Abdeslam byl dnes ráno vydán z Belgie do Francie. Potvrdila to belgická federální prokuratura. Abdeslam se přiznal, že byl součástí teroristického komanda, které v listopadu v Paříži zabilo 130 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terorista Salah Abdeslam byl převezen do Francie a půjde před vyšetřující soudce, obrněné vozidlo před budovou soudu v Paříži hlídají příslušníci francouzských speciálních policejních jednotek | Zdroj: Reuters

Francouzský prezident Francois Hollande o Abdeslamovo vydání požádal okamžitě po jeho zatčení.

„Na Salaha Abdeslama byl vydán evropský zatykač. Nepochybuju o tom, že belgická justice na naši žádost odpoví co nejvstřícněji,“ uvedl po dopadení teroristy. Dnes ráno byl Abdeslam vydán z Belgie do Francie. Byl umístěn do izolace ve vězení v pařížském regionu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Belgie dnes vydala pravděpodobného teroristu Salaha Abdeslama do Francie. Podrobnosti přiblížil zpravodaj Ondřej Houska

Abdeslam byl loni v listopadu spolu s ostatními teroristy v Paříži. Zajišťoval pro ně například pronájem aut, kterými dojeli na místo činu. Podle svých slov si útok nakonec rozmyslel a svůj pás s výbušninami zahodil.

Pak se vrátil do Belgie, kde po něm policie čtyři měsíce marně pátrala. Zadržela ho až v březnu ve čtvrti Molenbeek. Několik dní poté se lidé, s nimiž byl prokazatelně ve styku, odpálili na bruselském letišti a v metru.

Očekává se, že by Salah Abdeslam francouzským vyšetřovatelům mohl podat některé informace. Ze záběrů bezpečnostních kamer bylo prokázáno, že loni odjel do jednoho z uprchlických táborů v Německu vyzvednout několik lidí. Někteří z nich jsou mrtví, další byli dopadeni, ale na záběrech je viděn také člověk, jehož totožnost podle dostupných zpráv úřady zatím neznají.

Abdeslamův advokát dnes médiím řekl, že jeho klient je “muž, který má inteligenci prázdného popelníku“ a žije ve videohrách. Prý si myslí, že je součástí velké videohry a je ovlivněn především hraním gangsterky, hry GTA. Komentátoři ale upozorňují, že se neví, jestli je to realita nebo jen taktika obhajoby.

ČRo, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme