Šalamounovy ostrovy zasáhly další otřesy. Nové oběti zatím nejsou

Jižní Pacifik u Šalamounových ostrovů zasáhlo další zemětřesení. Otřesy s magnitudem 6,2 stupně přišly jen den po včerejších osmistupňových. Nové oběti ani škody zatím hlášeny nejsou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení u Šalamounových ostrovů zaznamenala americká geologická služba USGS | Foto: USGS (United States Geological Survey)

„Nedošlo k výzdvihu oceánského dna tak razantně jako například u japonského zemětřesení. Proto ta vlna nebyla tak vysoká a nezasáhla tak velké území,“ vysvětluje Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Japonským zemětřesením míní katastrofu, která v březnu 2011 zasáhla ostrov Honšú a zabila na 16 tisíc lidí.

Otřesy o magnitudu 9 tehdy vyprovokovaly obří vlnu tsunami, která si připsala na konto drtivou většinu obětí a poškodila jadernou elektrárnu Fukušima.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemětřesení u Šalamounových ostrovů komentoval Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd

Tichomořské středisko varování před tsunami i tentokrát zareagovalo pohotově a ihned vyhlásilo výstrahu.

Vlna podle původních odhadů zasáhnout širší oblast jižního Pacifiku, nakonec ale udeřila jen na Šalamounovy ostrovy.

„Centrum zafungovalo perfektně a asi po dvou hodinách, když bylo zřejmé, že vlna se dále nešíří ani nezvyšuje, bylo varování odvoláno,“ dodává Špičák.

Včerejší zemětřesení vyvolalo metrovou tsunami, která na východě ostrovů zabila nejméně šest lidí a způsobila velké škody. Úřady odhadují, že domovy musely opustit až tři tisíce lidí.

Podle Červeného kříže počet obětí nejspíš ještě stoupne. Šalamounovy ostrovy jsou v geologicky aktivní oblasti. Na asi dvou stech ostrovech žije zhruba půl milionu obyvatel. Před osmi lety si tam zemětřesení vyžádalo životy padesáti lidí.

Karolína Rezková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme