Salcburk dějištěm novoročního koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu

Na Nový rok potěší Symfonický orchestr Českého rozhlasu zájemce o jeho vystoupení v Rakousku. Vystoupí ve slavném Festspielhausu v Salcburku, kde tamní kulturní sdružení pořádá novoroční koncert už několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

SOČR v Rudolfinu

SOČR v Rudolfinu | Foto: Archiv ČRo

S čím se SOČR u našich jižních sousedů představí Radiožurnálu řekla jeho mluvčí Jitka Novotná.

"Zazní Smetanova Vltava a v závěru koncertu i Dvořákova Novosvětská. Mezitím dvě skladby poskytnou prostor našemu hostu, sólistce, houslistce rodačce ze Salcburku Marii Helle. Ta s námi nastuduje Bruchův koncert pro housle číslo a fantazie Bizetovy opery Carmen, kterou pro housle upravil Franz Wachsman."

Symfonický orchestr Českého rozhlasu byl založen v roce 1926 a jeho historie se datuje prakticky od počátku českého rozhlasového vysílání. Během své existence si orchestr svou nápaditou dramaturgií a stále stoupající uměleckou úrovní vydobyl významné postavení, a stal se tak neodmyslitelnou součástí českého koncertního života i vítaným hostem zahraničních koncertních síní.

SOČR dirigovala postupně velká řada význačných dirigentů, jako například Ch. Munch, F. Konwitschny, H. Scherchen, G. Rožděstvenskij, S. Baudo, L. Segerstam, Ch. Mackerras a V. Neumann. Své skladby provedli s rozhlasovými symfoniky mimo jiné A. Honegger, A. Chačaturjan a K. Penderecki. Od roku 1985 stojí v jeho čele šéfdirigent Vladimír Válek, pod jehož soustavným uměleckým vedením se orchestr vypracoval k vysoké profesionální úrovni.

V současné době SOČR nabízí svým posluchačům koncerty v rámci abonentní řady ve Dvořákově síni Rudolfina. Je častým hostem celé řady významných kulturních událostí (festivaly Pražské jaro, Pražský podzim, Smetanova Litomyšl, Moravský podzim aj.). Rozhlasoví symfonikové z Prahy se čestně vyjímají v galerii nejvýznamnějších rozhlasových evropských orchestrů. Umělecký kredit orchestru potvrzuje i příznivá odezva na jeho zahraniční turné, ať už ze strany posluchačů, či z řad odborné kritiky.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu hostoval například v Německu, Itálii, Rakousku, Španělsku, Turecku, Švýcarsku, Francii, Řecku, Anglii, Jižní Koreji, Japonsku, Číně, na Tchaj-wanu nebo v USA.

Vladislav Kulhavý, Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme