Salvador vypověděl Madurovy diplomaty a uznal Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely

Salvador nařídil venezuelským diplomatům, aby do 48 hodin opustili zemi. Prezident této středoamerické země Nayib Bukele považuje socialistu Nicoláse Madura za nelegitimní hlavu Venezuely a v čele státu naopak uznává lídra opozice Juana Guaidóa. Informovala o tom v neděli agentura Reuters.

San Salvador Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Salvadoru Nayib Bukele | Foto: Jose Cabezas | Zdroj: Reuters

Guaidó se v lednu prohlásil dočasnou hlavou Venezuely poté, co parlament označil nový Madurův prezidentský mandát za nelegitimní, protože nevzešel ze svobodných voleb.

Venezuela usedne v Radě pro lidská práva. OSN tím ztrácí důvěryhodnost, prohlásil Guaidó

Číst článek

V sobotním prohlášení Bukele uznal Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely do té doby, než se v jihoamerické zemi uskuteční svobodné volby. Salvador přijme nový diplomatický sbor jmenovaný lídrem venezuelské opozice.

Guaidóa za hlavu státu od ledna uznalo téměř 60 zemí. Venezuelská opozice kontroluje několik ambasád, například zastoupení ve Spojených státech nebo v Kostarice.

Venezuelu svírá politická i humanitární krize, kterou vyvolává svár mezi autoritářskou Madurovou vládou a opozicí. Guaidó dlouhodobě požaduje, aby Maduro odstoupil a připravil půdu pro prezidentské volby pod dohledem zahraničních pozorovatelů.

Poslední volby konané loni v květnu velká část opozice bojkotovala a jejich výsledek neuznala řada zemí regionu, Spojené státy ani Evropská unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme