Salvy nad Británií připomněly královnu matku

Poprvé od smrti Jiřího VI., manžela zesnulé královny matky, zaznělo nad Británií zaznělo 41 dělostřeleckých salv. Na několika britských královských hradech, na Gibraltaru i na dalších místech tak o Velikonočním pondělí v pravé poledne salvy připomněly úmrtí matky britské královny. Alžběta, královna matka zemřela ve věku 101 let v sobotu odpoledne ve spánku na hradě Windsoru u Londýna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

salvy nad Londýnem | Zdroj: ČTK

Obvykle se dělostřeleckých zní střílí 21. Protože přestávka mezi jednotlivými výstřely činí u 41 salv celou minutu, trvala polední střelba skoro hodinu.

Královna matka získávala lidi svou vitalitou, laskavostí a úsměvem. Podle francouzského prezidenta Jacquese Chiraca právě laskavost jejího úsměvu z ní učinila jednu z nejvíce milovaných tváří moderní doby. Jak uvedl český prezident Václav Havel, její smrt znamená velkou ztrátu pro Velkou Británii, Evropu i svět 20. století.

Jak připomíná spolupracovník Radiožurnálu, zpravodaj ČTK Jiří Majstr, královna matka sice ještě loni v srpnu oslavila v plné síle své 101. narozeniny, ale zhruba od Vánoc se už na veřejnosti neobjevovala. V poslední době se její zdravotní stav zhoršoval den ode dne.

Vlastní pohřeb bude 9.dubna ve 12:30 středoevropského letního času ve Westminsterském opatství, které je dějištěm nejvýznamnějších událostí v životě království. Zde byla Alžběta oddána s vévodou z Yorku, pozdějším králem Jiřímu VI., zde byla také pomazána královnou, když se její manžel stal králem po abdikaci svého bratra. Opatství bylo místem korunovace její dcery Alžběty II. a svatby i pohřbu princezny Diany.

Několik dní před pohřbem budou ostatky královny vystaveny ve Westminster Hall, aby lidé mohl vzdát poctu populární bývalé panovnici, která si za války podmanila Británii svou odvahou a zájmem o prosté lidi. Westminster Hall je bývalá banketní síň starého královského paláce, která je dnes součástí komplexu parlamentních budov a slouží k významným státním příležitostem.

Milan Kopp, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme