Sama sobě pánem. Tisíce Saúdských Arabek podepsaly petici za konec mužského poručnictví

Odmítám být druhořadým občanem, neboť mám stejná práva jako muž – a nepotřebuji od něj povolení, abych je mohla uplatnit. To je poselství kampaně, která volá po vymanění Saúdských Arabek z pout mužského poručnictví. Petici s heslem #IAmMyOwnGuardian podepsalo už přes 14 tisíc žen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sama sobě pánem. Logo kampaně. | Foto: Repro Twitter

Provdat se. Cestovat za hranice. A mnohdy i studovat, pracovat, pronajmout si byt či navštívit lékaře. To všechno Saúdské Arabky nemohou, pokud jim to nedovolí jejich mužský poručník, který je zastupuje před tváří zákona. Bývá jím jejich nejbližší mužský příbuzný - nejčastěji manžel, případně syn, který osud ženy drží v rukách a v mnoha ohledech tak vládne jejímu životu.

Mnoho Saúdských Arabek však takovou realitu odmítá, dokazuje petice, která se pod hashtagy #سعوديات_نطالب_باسقاط_الولايه a #IAmMyOwnGuardian (Jsem si svým vlastním poručníkem) rychle šíří internetem. Text, který žádá vládu o zrušení systému poručnictví, podepsalo podle BBC už přes 14 tisíc saúdskoarabských žen.

Jan Fingerland: Demokracie v nikábu aneb Saúdskoarabské jaro

Číst článek

Autorka kampaně, známá aktivistka Aziza Al-Yousefová, se za svobodu žen v ultrakonzervativní monarchii bije už několik let. Spolu s dalšími připravuje studie a pořádá vzdělávací semináře, které se systémem polemizují a diskutují o jeho ukotvení v náboženství.

Čerstvý vítr do plachet přinesla detailní zpráva Human Rights Watch z letošního léta, která vyvolala obrovskou odezvu. Sociální sítě zaplavil arabský hashtag „Saúdské ženy chtějí zrušit systém poručnictví“ i jeho anglická varianta a tisíce Saúdských Arabek začaly volat po změně – komentáři nebo obrázky, ale i náramky s nápisem „I Am My Own Guardian“. A nejen to: stovky lidí poslaly telegramy králi Salmánovi. Vrcholem se stala právě nynější petice, o níž v úterý informovala zahraniční média.

Žena je plnoprávný člověk

Al-Yousefová je přesvědčená, že žena má stejná občanská práva jako muž a musí s ní být nakládáno „jako s dospělým člověkem“, řekla pro BBC. „Nejedná se jen o problém žen. (Poručnictví) vytváří nátlak i na normální muže,“ doplnila pro The Guardian.

Petici tento týden předá úřadům, přestože, jak sama přiznává, si úspěchem zdaleka není jistá. „S kampaní jsme nikdy neměly potíže. Problém je v tom, že nepřichází odpověď. Ale vždycky doufáme – bez naděje nemůžete pracovat,“ tvrdí Al-Yousefová.

Její petice mezitím vyvolala i protikampaň, která poručnictví obhajuje jako správný systém, navržený ve prospěch žen a k jejich ochraně. Někteří přitom ovšem míní, že je nutná jeho reforma.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru