‚Šaman QAnon‘ u soudu doznal vinu. Za vtrhnutí do Kapitolu si nejspíše odsedí tři až čtyři roky

Jacob Chansley z Arizony, lépe známý jako „QAnon Shaman“, v pátek u soudu doznal vinu z narušování jednání sboru volitelů. V lednu se zúčastnil vtrhnutí do budovy amerického Kapitolu. Pro svou extravagantní vizáž se stal jednou z hlavních tváří skupiny demonstrujících stoupenců konspirace QAnon. Nyní mu hrozí až 20 let ve vězení. Vzhledem k jeho jinak čistému trestnímu rejstříku a dohodě o vině a trestu bude ale trest pravděpodobně mnohem nižší.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jake Angeli - šaman QAnonu - při útoku na americký Kapitol | Zdroj: Reuters

Po událostech 6. ledna v americkém Kapitolu fotky s ním obletěly svět. Jacoba Chansleyho, nebo také Jakea Angeliho, si lidé zapamatovali jako polonahého muže s pomalovaným obličejem a kožešinou s rohy na hlavě. Několik let byl aktivistou a známou tváří konspiračního hnutí QAnon, které věřilo, že bývalý americký prezident Donald Trump je jediným spasitelem před mocenským spiknutím pedofilních elit ve Washingtonu.

Facebook poztrácel některé příspěvky o útoku na Kapitol. Tvrdí, že na vině je technický problém

Číst článek

Chansley se v pátek během virtuálního soudního jednání přiznal k vině u okresního soudu.

Takzvaný „Q-Šaman“ byl původně obviněn z šesti federálních zločinů. Přiznal se k jednomu z nejzávažnějších obvinění - maření postupu sboru volitelů - za které by mu mohlo hrozit až 20 let ve vězení. Vzhledem k čistému trestnímu rejstříku Chansleyho ale bude podle CNN výše trestu mnohem menší.

Na základě dohody o vině a trestu státní zástupci souhlasili s tím, že budou usilovat o trest mezi třemi a čtyřmi lety za mřížemi. Tedy stejnou délku trestu, které čelí další výtržníci z Kapitolu, kteří už svou vinu přiznali.

Chansley souhlasil, že zaplatí dva tisíce dolarů jako odškodnění za poškození Kapitolu. Mohl by také ještě čelit pokutě ve výši až 250 tisíc dolarů. Odsouzen bude 17. listopadu, do té doby zůstane ve vazbě, přes žádosti jeho obhájce o propuštění.

Jacob Chansley držící ceduli odkazující na QAnon, promlouvá mezi příznivci Donalda Trumpa v lednu 2021 | Zdroj: Reuters

Případ „QAnonského šamana“ měl v minulosti hned několik zvratů. V únoru například Chansley usiloval o dodání biopotravin do vězení formou hladovky, což se mu nakonec povedlo. V březnu pak poskytl rozhovor ve vězení, za který ho soudce později pokáral.

Celkem bylo zatčeno 600 lidí, kteří se zůčastnili nepokojů v Kapitolu. Vinu před soudem doznalo více než 50 z nich.

piv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme