Zahraniční média o oslavách výročí sametové revoluce: Babiš při projevu zvolil ‚smířlivý tón‘

Česká republika si v neděli připomíná 30. výročí sametové revoluce. Oslav pádu komunistického režimu, jejichž hlavním dějištěm je tradičně Praha, si všímají také média v zahraničí. „Podporovatelé Václava Havla říkají, že ideály revoluce jsou znovu v ohrožení,“ podotýká britský list The Guardian. Agentura Reuters připomíná sobotní demonstraci na Letné, jíž se podle odhadů zúčastnilo 250 tisíc lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncert na Václavském náměstí, videomaping na Národním muzeu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Sobotní demonstrace byla poslední ze série protestů proti stylu vlády Andreje Babiše, miliardáře a premiéra České republiky, který byl obviněn z korupce  a střetu zájmů (Babiš čelil v kauze Čapí hnízdo obvinění z dotačního podvodu, nikoli korupce, v případě možného střetu zájmů šlo o podezření z přestupku, obě věci byly pro nedostatek důkazů zastaveny – pozn. red.), a populistickému prezidentovi Miloši Zemanovi, podporujícímu blízké vztahy s Ruskem a Čínou,“ napsal The Guardian. Připojil také vyjádření pražského biskupa a bývalého mluvčího Charty 77 Václava Malého, podle nějž oba státníci zrazují odkaz Václava Havla.

Francouzská agentura AFP se zaměřila na Babišův nedělní projev v Národním muzeu. Připomněla slova premiéra o tom, že „nebyl tak statečný jako Havel“. „Babišova vláda nyní spoléhá na podporu poslanců komunistické strany, aby v parlamentu vydržel,“ napsala.

VIDEO: Byl jsem člen KSČ a nejsem na to pyšný, řekl Babiš. Podívejte se na projevy v Národním muzeu

Číst článek

Britská agentura Reuters poznamenala, že se Zeman s Babišem během nedělních oslav téměř neukazovali na veřejnosti. Při projevu v Národním muzeu ale podle ní premiér zvolil „smířlivý tón“. Agentura Babišův projev označila za „emotivní“ a vyzdvihla slova o tom, že „není pyšný“ na své členství v komunistické straně před rokem 1989.

Deník The Telegraph přinesl vzpomínku zpravodaje Marka Rowea na návštěvu Brna v roce 1988, rok před pádem komunistického režimu.

Pod titulkem „Je dědictví sametové revoluce v Česku ohroženo?“ se oslavám 30. výročí konce totality v Československu věnovala agentura DPA. Mnoho Čechů se podle ní ptá, co se od revoluce stalo špatně.

Slovenská agentura TASR přinesla informaci o pražském projevu slovenského premiéra Petra Pellegriniho a upozornila na jeho slova, že „zatímco před třiceti lety jsme bourali barikády, dnes jsme si je v myslích znovu postavili“.

gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme