Je to chlapec a je zdravý. Britka Begumová, která odešla k Islámskému státu, porodila v Sýrii

Devatenáctiletá Britka Šamíma Begumová, která v roce 2015 odešla se svými dvěma kamarádkami do Sýrie, aby se připojila k teroristické organizaci Islámský stát, porodila chlapce. Rodinný právník uvedl, že ona i její dítě jsou v dobrém zdravotním stavu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britka Šamíma Begumová na snímku, který drží její sestra | Foto: Laura Lean | Zdroj: Reuters

Begumová v současnosti žije v uprchlickém táboře v severní Sýrii. Už dříve porodila dvě děti, ty ale zemřely v důsledky podvýživy a nemocí. Její rodina si nyní dělá starosti o její psychický stav i o zdraví novorozeného chlapečka.

Utekla k Islámskému státu, teď chce zpět do Británie. Pohřbila své dvě děti, odchodu ale nelituje

Číst článek

Londýňanky Begumová, Amira Abaseová a Kadiza Sultanaová utekly z domova ve věku 15, respektive 16 let. Sultanaová zemřela při náletu v roce 2016. Podobně jako tisíce jiných mladých Evropanů se nechaly nalákat do samozvaného chalífátu, který na obsazených částech Sýrie a Iráku vyhlásil Islámský stát.

Ničeho nelituje

Begumová v rozhovoru pro The Times už dříve uvedla, že rozhodnutí připojit se k extremistům nelituje. Agentura AP podotýká, že její právní situace je nejasná. Pokud se vrátí do Británie, může jí hrozit stíhání kvůli podpoře Islámského státu.

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence USA, aby si vzali zpět přes 800 islamistů, kteří přišli bojovat v řadách Islámského státu a které Američané zadrželi v Sýrii. Trump vzkázal Evropanům, aby je postavili před soud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme