Otec Tálibánu, islámský duchovní Samíul Hak byl zavražděn. Zemřel po útoku nožem, uvedl jeho syn

Pákistánský islámský duchovní maulána Samíul Hak, známý jako „otec Tálibánu“, byl v pátek zavražděn. Informace o okolnostech jeho smrti jsou zatím jen kusé a nejasné. Média a agentury přinášely protichůdné informace, jak Hak zemřel. Zatímco některá média psala o střelbě, agentura AP a jeho syn uvedli, že byl zabit při útoku nožem ve svém domě.

Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánský islámský duchovní Samíul Hak během rozhovoru s novináři agentury Reuters ze září 2013

Pákistánský islámský duchovní Samíul Hak během rozhovoru s novináři agentury Reuters ze září 2013 | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters, Český rozhlas

Zatím není jasné, proč na místě nebyl osobní strážce 81letého Haka a jeho řidič. Hakův synovec Muhammad Bilál řekl agentuře Reuters, že útočníci, kteří vpadli do domu, strýce nejprve napadli noži a dýkami, a pak ho zastřelili. Zatím není známá ani totožnost útočníků, ani jejich motiv.

Podle The Times of India zemřel Hak po útoku nožem. Jeho osobní strážce měl odejít na trh a když se vrátil, našel Haka ležet v kaluži krve, napsal indický deník.

Radikální muslimové protestují v Pákistánu druhým dnem proti osvobození křesťanky

Číst článek

Krátce po oznámení Hakovy smrti se v Islámábádu a Rávalpindí vydali do ulic jeho stoupenci, kteří začali ničit obchody a automobily. Hakova rodina vyzvala všechny, aby zachovali klid. Hakův pohřeb se bude pravděpodobně konat v sobotu ve městě Akora Chattak.

Mírová jednání

Pákistánský prezident Árif Alví i premiér Imran Chán vraždu odsoudili. „Dnes jsme ztratili velkého učence a duchovního vůdce,“ uvedl Chán v prohlášení z Číny, kde je na oficiální návštěvě. Chán byl všeobecně kritizován za svůj blízký vztah k Hakovi, na jehož radikální islámskou školu v Akora Chattaku provinční vláda Chajbar-Pachtunchvá věnovala miliony dolarů.

Maulána Samíul Hak v roce 2014 zastupoval Pákistánské hnutí Tálibán (Tehríke Tálibán, TTP) při mírových jednáních s pákistánskou vládou, která ale skončila bez úspěchu.

V posledních týdnech desítky afghánských duchovních Haka vyzývaly, aby využil svého vlivu na afghánský Tálibán a přiměl ho vykročit na cestu k míru, který by ukončil 17 let trvající válku v zemi.

„Otec Tálibánu“

Hak několik desetiletí vedl islámskou školu ve městě Akora Chattak v severozápadním Pákistánu nedaleko hranic s Afghánistánem, kde se učili někteří vůdci afghánského hnutí Tálibán; kvůli tomu si vysloužil přídomek „otec Tálibánu“.

Jedním ze studentů byl v 80. letech také muž později známý jako mulla Muhammad Umar, který se spolu se svými spolužáky vydal do Afghánistánu, aby se připojil ke skupinám mudžáhidů bojujícím proti tehdejší sovětské okupaci země.

Mulla Umar později založil Tálibán, který se v roce 1996 v Afghánistánu chopil vlády a zavedl ultrakonzervativní verzi islámského práva šaría. Ta mimo jiné zakazovala ženám studovat a opouštět domov bez mužského doprovodu. Muži museli mít dlouhé vousy a zakázán byl sport, rozhlas i televize.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme