Samoa je po desetiletích první zemí, kde se mění směr jízdy

Na silnicích tichomořského ostrova Samoa se ode dneška začíná jezdit vlevo. Vláda tvrdí, že takové opatření znamená přínos pro ekonomiku, naopak odpůrci změny varují, že výsledkem bude naprostý chaos.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

souostroví Samoa

souostroví Samoa | Foto: SPASIFIKmag.com

Souostroví Samoa leží v Polynésii asi 2400 kilometrů severně od Nového Zélandu a skládá se ze dvou velkých a sedmi malých ostrovů.

Po několika desetiletích je prvním státem světa, který k podobné změně pravidel silničního provozu přistoupil. Tamní vláda se rozhodla sladit pravidla silničního provozu s Austrálií a Novým Zélandem, kde žije asi 170.000 emigrantů ze Samoy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Samoa zavádí na silnicích jízdu vlevo

Politici si od změny slibují, že právě tito emigranti budou svým příbuzným na ostrov posílat větší množství ojetých automobilů. Navíc se prý budou moci dovážet ojetiny z Japonska a z Americké Samoy, což je nedaleké zámořské území Spojených států.

Vláda má totiž výhrady k dosavadnímu přílivu drahých aut na ostrov. Jde hlavně o velké americké modely s vysokou spotřebou. Chce také snížit cenu vozů na ostrově tak, aby si je mohli kupovat i lidé z venkova. Zpravodajové uvádějí, že na ostrově je celkem asi 18.000 aut.

Obyvatelé protestují, bojí se chaosu

Obyvatelé souostroví nepřijali změnu nijak nadšeně. Už poté, co ji vláda schválila, vyšlo do ulic asi 30.000 demonstrantů, což je vzhledem k celkovému počtu obyvatel šestina populace. Poukazovali hlavně na to, že řidiči nebyli na změnu dostatečně připraveni a že na silnicích po jejím zavedení zavládne chaos. Zmatení prý budou nejen řidiči, ale i chodci.

Odpůrci tohoto opatření tvrdí, že na jejich výhradách nic nemění ani odklad vládního rozhodnutí právě kvůli důkladnějším přípravám z loňského července na dnešek.

Mezi těmi, kteří změnu odmítají, jsou i majitelé autobusových společností. Stěžují si, že jim zůstane mnoho nepoužitelných autobusů, protože budou mít dveře na špatné straně. Někteří chtějí na protest staré autobusy zapálit.

Odpůrci založili sdružení s názvem Lidé proti změně stran (People Against Switching Sides - PASS). Toto sdružení se obrátilo na nejvyšší soud s žádostí o odklad do doby, než budou zavedena bezpečnostní opatření. Soud však stížnost minulý týden zamítl.

Vláda zavedla bezpečností opatření

Vláda uvedla, že už dala rozšířit silnice a instalovat nové dopravní značky, na klíčových komunikacích na hlavních ostrovech Upolu a Savaii jsou i nové zpomalovače jízdy, retardéry. Podle BBC už ale lidé část značek na protest poničili.

Změna navíc začíná platit v den, kdy Samoa slaví dvoudenní státní svátek, a úřady proto očekávají menší dopravní ruch. Vláda také tvrdí, že i po změně bude možné jezdit auty, která mají volant vlevo. Takových vozů je na ostrově Samoa asi 14.000, další 4000 už jsou vybaveny volantem vpravo. Někteří odborníci na dopravu ale očekávají, že na souostroví po dnešku přibude dopravních nehod.

Naposledy měnily směr jízdy v 70. letech Nigérie, Ghana a Jemen, předtím v 60. letech Island, Švédsko a Sierra Leone. To ale byla opačná změna - v těchto zemích se původně jezdilo vlevo a po změně se začalo jezdit vpravo. Vlevo se jezdí asi ve třetině zemí světa. V Česku změnili směr jízdy Němci hned začátkem nacistické okupace v roce 1939.

Martin Hromádka, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme