Samoa zkrátí letošek o jeden den, chce tím posílit obchody

Ostrovní stát Samoa plánuje skok v čase. Datum posune o den dopředu, aby se ocitl na západní straně mezinárodní datové hranice. Chce tak usnadnit obchod s Austrálií a Novým Zélandem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hodiny, čas

hodiny, čas | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zpátky do budoucnosti, tak by se dal nazvat tah samojské vlády. Stát Samoa už totiž jednu změnu data zažil.

Před 119 lety se ostrovy posunuly na východní stranu, tedy o den pozadu, což bylo výhodnější pro obchodní lodě z Evropy a Severní Ameriky.

Od té doby se ale podle samojského premiéra obchodní partneři země dramaticky změnili a v současnosti mnohem více obchodují s Austrálií, Novým Zélandem a asijskými zeměmi.

Obyvatelé Samoji se proto zítra probudí rovnou do 31. prosince.

Zklamání dává najevo 775 obyvatel ostrova, kteří se narodili 30. prosince. Přijdou totiž o oslavy narozenin. Ostatní si zase pochvalují, že budou jednou z prvních zemí, která uvidí východ Slunce.

Rozhodnutí změnit kalendář ale zmobilizovalo tamní turistické odvětví, které propaguje Samou jako poslední místo na Zemi, které vidí zapadat Slunce. Bude mít však status prvního místa na planetě, které spatří svítání. To ale turistické kanceláře tolik neuspokojuje.

Podle premiéra Malielegaoiho si budou muset experti na turistiku najít jiný magnet pro klienty. Podle něho mají Samou prezentovat jako místo, kde lze slavit narozeniny a výročí dvakrát - jen asi hodinu letu odtamtud totiž leží Americká Samoa, která ale zůstává na druhé straně datové hranice.

Nikola Bojčev, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme