Breakdance i jazykové kurzy. Už půl roku na řeckém ostrově Sámos funguje centrum pro uprchlíky

Záchranná stanice. Centrum první pomoci či klub radosti a naděje. Tak uprchlíci nazývají společenské centrum Alfa na řeckém ostrově Sámos, které je jediné svého druhu na všech řeckých ostrovech. Díky dobrovolníkům z celého světa funguje už půl roku a jeho služby za tu dobu využilo více než 3500 migrantů.

Reportáž Sámos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společenské centrum Alfa na ostrově Sámos | Zdroj: Samos Volunteers

Uvnitř velké místnosti to hučí jako v úle. Několik mladíků z Burkiny Faso diskutuje u kávovaru. Tišeji je snad jen u několika stolků se šachovnicemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Už půl roku na řeckém ostrově Sámos funguje centrum pro uprchlíky. Více si poslechněte v reportáži Roberta Mikoláše.

Hlavní koordinátorka centra Němka Sabine má radost z toho, že od května, kdy společenské středisko Alfa v městě Sámos na stejnojmenném ostrově otevřeli, už migrantům nabídli řadu kurzů. Dnes už jich mají 57, od tanečních hodin přes kreslení až po jazykové kurzy.

Anglickou gramatiku se díky tomu snaží zvládnout i sedmadvacetiletý muž z Bagdádu. Jak se mi svěřuje, má potíže se zapamatováním slovíček a frází, proto si vše pečlivě zapisuje a pak si vše každý den opakuje. Chce být koučem, trenérem. Je vystudovaným učitelem tělocviku. Štěstí chce hledat v Německu či Nizozemsku, do Iráku se prý už nevrátí.

Daniel, jeden z dobrovolníků, považuje všechny kurzy za důležité. Pomáhají zahánět nudu i všechny strasti | Zdroj: Samos Volunteers

V tu chvíli k nám dolehne hlasitá hudba přicházející ze sklepení. Právě tam se totiž nachází další místnost, která slouží hlavně matkám s dětmi, o víkendu však patří i tanečníkům, v tomto případě milovníkům breakdance.

Jasně nejlepší je třiadvacetiletý Alžířan Ilies. Jako jediný bez problémů zvládá točení na hlavě i další akrobatické kousky. V rodné zemi nejprve chodil na kickbox, pak se ale zamiloval do breaku a chtěl by tančit profesionálně, nejlépe ve Francii.

Uprchlíci mají na ostrově možnost obohatit své znalosti o cizí jazyky. | Zdroj: Samos Volunteers

Daniel pocházející z Velké Británie je jedním z 30 dobrovolníků, kteří tu působí. A výuku tance i všechny další kurzy považuje za důležité. Podle něho totiž běžencům pomáhají nejen zahánět nudu, kdy by jinak bezhlavě bloumali v uprchlickém táboře či jeho okolí, ale zároveň jim dávají zapomenout na všechny strasti, kterými si museli projít.

Koordinátorka Sabine k tomu dodává, že centrum vybudované v pronajatém domě chtějí provozovat i nadále, a to i přesto, že tomu místní obyvatelé nejsou příliš nakloněni.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme