'Všude vidí jen běžence a neví, kdy to skončí.' Obyvatelé řeckého Samu jsou z migrantů unaveni

Pokračující příliv migrantů na řecký ostrov Samos vyvolává odpor mnoha tamních obyvatel. Ve městě Vathi musela zasahovat při jednom střetu místních a běženců policie a problémy jsou i v hlavním městě ostrova Samos. K 6000 obyvatel tam v posledním roce přibylo asi 3500 uprchlíků. Odpor místních proto chápe i místní pobočka organizace OSN pro uprchlíky.

Reportáž Vathi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci na řeckém ostrově Samos | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na vlnách se pohupuje několik plavidel pobřežní stráže kotvících u mola. Na nábřeží se pak kolem nich procházejí Syřané, Afghánci, Kamerunci i běženci z dalších asijských či afrických zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

'Všude vidí jen běžence a neví, kdy to skončí.' Obyvatelé řeckého Samu jsou z migrantů unaveni. Natáčel Robert Mikoláš

Mnozí také posedávají na lavičkách rozesetých podél zálivu. Na jedné z nich zrovna arabsky diskutuje několik žen, které si povídají o cenách potravin i zdravotních problémech. Postarší muž ze syrské Rakky zase se svou vnučkou hází do vody kousky pečiva. Ryb je tu všude plno.

A zatímco se mi snaží vysvětlit, že se nemá kam vrátit, protože Kurdové s Američany srovnali jeho rodné město se zemí, malá holčička nadšeně ukazuje do moře, kde se hejno ryb už pere o naházené drobky.

Její desetiletá sestra mezitím odešla do školy, zdejší úřady se totiž snaží o jejich začleňování do řecké společnosti, vyřízení žádostí o azyl totiž trvá i déle než rok. Místní s tím ale nesouhlasí.

Vaso, majitelka obchodu s ovocem a zeleninou, neskrývá strach z uprchlíků. Sice už, jak mi vysvětluje, nedochází k tolika incidentům, přesto raději chodí ven jen ráno.

Mladý Palestinec se chtěl naučit hrát na kytaru. Sen si plní v uprchlickém centru na ostrově Samos

Číst článek

Podobně se vyjadřuje i paní Cleri, která provozuje obchůdek s křesťanskými symboly. Obává se, že by tu jednou mohl dominovat islám, protože většina běženců pochází z muslimských zemí. Sama má i negativní zkušenost s tím, jak jí několik mužů v obchodě zničilo obrázky s Pannou Marií nebo ulámali kříže.

Teď se cítí opuštěni

Nárůst xenofobie mi následně potvrdil i starosta města Michalis Angelopoulos. Vnímá, že lidé mají strach i spousty otázek. Snaží se je proto uklidňovat, mluví s nimi o sociálních, kulturních i náboženských rozdílech a hlavně o toleranci, ale uvědomuje si, že to jde stále hůř. I proto je jednoznačně proti plánům řecké vlády vybudovat na ostrově další uprchlické centrum.

A s odporem místních se setkal i plán Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ubytovat část běženců v bytech i v některých ubytovacích zařízeních na Samu. Místní to ostře odmítli a partnera UNHCR na ostrově dokonce i fyzicky napadli.

„Místní už jsou unaveni. Už tohle všechno nemohou dále akceptovat. V uplynulých dvou letech zažívali obrovský příliv uprchlíků, na druhé straně ale odliv turistů. Přitom z ničeho jiného než z turismu na ostrově Samos de facto nežijí. Navíc hotspot se nachází prakticky hned nad městem. A teď se cítí opuštěni nejen centrální vládou, ale i Evropskou unií. Všude vidí jen běžence a nevládní organizace a neví, kdy to skončí,“ potvrzuje Radiožurnálu mluvčí kanceláře UNHCR v Řecku Boris Češirkov.

Breakdance i jazykové kurzy. Už půl roku na řeckém ostrově Samos funguje centrum pro uprchlíky

Číst článek

„Na Samu je tak silný odpor proti našemu plánu umístit část běženců v bytech. Spolupracujeme s jedním partnerem na ostrově, tamní obyvatelé ale na něho kvůli tomu dokonce zaútočili, slovně i fyzicky. Proto jsme to celé zrušili,“ dodává.

Ke konfliktům ale dochází i mezi samotnými migranty. Potvrzuje mi to i jeden z řeckých vojáků, který pravidelně drží hlídku v hotspotu nacházejícího na okraji města Samos.

Prý ale prakticky nezasahují, jen zpovzdálí vše pozorují. A policie, ta vše řeší až další den a případně i zadrží dotyčného útočníka. To už ale v klidu. Jde totiž, jak dodává, o velmi citlivé informace, které by podle něho média - domácí i zahraniční - okamžitě zveřejnila.

Obyvatelé ostrova se tak cítí opuštěni, podle paní Vasy totiž jejich starosti i obavy z další budoucnosti kabinet premiéra Tsiprase nezajímají.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme