Samozvanému Islámskému státu unikly desítky tisíc údajů o jeho bojovnících

Desítky tisíc dokumentů o bojovnících samozvaného Islámského státu se dostaly na veřejnost. Britské televizi Sky News je na USB disku předal jeden z bývalých členů. Osobní údaje rekrutů radikální organizace jsou teď v rukou evropských vlád a úřadů, ale i novinářů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští bojovníci snažící se porazit takzvaný Islámský stát (ilustrační foto)

Syrští bojovníci snažící se porazit takzvaný Islámský stát (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Formuláře, které obdržela televize Sky News, prý obsahují osobní informace o 22 tisících džihádistů z nejméně 50 států světa.

V dokumentech nejsou jen základní data jako jméno, adresa nebo telefonní číslo, ale také například rodné jméno matky nebo informace o dosaženém vzdělání a předešlých zkušenostech s radikální činností. Složka údajně obsahuje údaje také o 16 Britech.

Dokumenty podle deníku The Guardian ukradl někdejší člen takzvaného Islámského státu rozčarovaný z brutálních praktik této organizace a předal je německé zpravodajské službě. Má jít nejspíš o dotazníky z jednoho ze syrských hraničních přechodů. Formuláře vyplnili bojovníci radikální organizace při vstupu do řad islamistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Samozvanému Islámskému státu unikly desítky tisíc údajů o jeho bojovnících

Informace už analyzuje například německý Spolkový kriminální úřad. Ten je podle listu Süddeutsche Zeitung označil za pravé. Odborníci jsou přesvědčeni, že takovýto masivní únik citlivých údajů může výrazně přispět k rozbití celé teroristické sítě.

Materiály prý pomohou identifikovat džihádisty v Evropě a zabránit případným bezpečnostním rizikům. Dokumenty totiž obsahují také informace o tom, kdo rekruta do radikální organizace doporučil, a mezi jmény figurují i někteří dobře známí džihádisté.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière je pak podle agentury DPA přesvědčen, že dokumenty pomůžou urychlit a usnadnit vyšetřování případů spojených s radikály. Soubory podle ministra zároveň umožní německým vyšetřovatelům pochopit, jak vlastně radikální organizace Islámský stát funguje.

Islámský stát | Foto: Michal Jindra

Jiří Hošek, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme