Samozvaný prezident Pobřeží Slonoviny nedostane víza do EU
Zákaz přicestovat do zemí Evropské unie ode dneška platí pro vládnoucí garnituru Pobřeží Slonoviny. Seznam těch, kteří nedostanou víza ke vstupu do Evropy vyšel v Úředním věstníku Evropské unie. Zákaz je součástí sankcí přijatých proti vládě prezidenta Laurenta Gbagba Radou bezpečnosti OSN.
Na seznamu je kromě prezidenta Laurenta Gbagby ještě dalších 18 činovníků jeho vlády. Těm nesmí žádné velvyslanectví členské země Evropské unie vydat vstupní vízum. Stali se osobami ‚non grata‘. Toto opatření má být namířené proti těm, kteří podkopávají mírový proces v Pobřeží Slonoviny a brání uplatnění výsledků voleb.
Rada bezpečnosti OSN i Evropská unie přitom uznávají za demokraticky zvoleného prezidenta rivala Laurenta Gbagby Alassana Ouattara. Evropská unie upozornila, že může uplatnit restriktivní opatření i vůči dalším lidem, kteří budou bránit respektování výsledků voleb.
Podle šéfa OSN hrozí návrat občanské války
Mezinárodní společenství tak stupňuje tlak na Laurenta Gbagba, aby odstoupil. On se ale odmítá vzdát úřadu prezidenta Pobřeží slonoviny, přestože ho v listopadových volbách porazil kandidát opozice Alassan Ouattara. Z Ouattarova tábora se už ozvalo, že zbývá jedině použití síly.
„Jaké jednání? Prvním krokem k vyjednávání by bylo uznat, že prohrál volby,“ řekl CNN Ouattarův mluvčí. Premiér Ouattarovy vlády ve vysílání francouzské televize vyzval mezinárodní společenství, aby proti Gbagbovi použilo sílu.
Francie a Německo radí svým občanům, aby z Pobřeží slonoviny odjeli, než se situace uklidní. Mírová mise OSN, takzvané modré přilby, má problémy se zásobováním a Ouattara a jeho přívrženci se bojí opustit svůj abidžanský hotel.
Světová banka oznámila, že Pobřeží slonoviny zmrazila poskytování půjček.