Arabská koalice letecky udeřila v Jemenu, městem Saná podle povstalců otřáslo šest výbuchů

Arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií podnikla ve čtvrtek ráno několik leteckých úderů v jemenské metropoli Saná, uvedli místní obyvatelé a saúdskoarabská televizní stanice Al-Arabíja. Podle jemenského ministerstva zdravotnictví zemřelo šest lidí, mezi nimi čtyři děti. Dalších 52 osob utrpělo zranění, byly mezi nimi i dvě ženy ruské národnosti, napsala agentura Reuters.

Saná (Jemen) (Aktualizováno: 12:49 16. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Húsiú v jemenském městě Saná | Foto: Khaled Abdullah | Zdroj: Reuters

Nálety mířily na devět vojenských cílů v centru města i jeho okolí. Podle svědků byly ve městě slyšet hlasité exploze. Televizní stanice Al-Arabíja zveřejnila prohlášení arabské koalice, ve kterém se hovoří o zahájení operace s cílem „neutralizovat schopnosti milic Húsiů provádět agresivní kroky“.

USA budou nadále podporovat saúdskou koalici v Jemenu. Senát nepřehlasoval veto Trumpa

Číst článek

Civilisty koalice vyzvala, aby se drželi dál od vojenských zařízení. Z jedné náletem zasažené budovy záchranáři vytáhli 14 zraněných. Zdravotník z místní nemocnice popsal, že viděl mrtvá těla tří civilistů, údajně šlo o otce, matku a jejich syna. Všichni zemřeli v troskách zříceného domu. Totožnost dalších tří obětí zatím není známá.

Nálety se odehrály po nedávných útocích na ropné cíle společnosti Aramco v Saúdské Arábii. K úterním útokům, při kterých byly použity i bezpilotní letouny, se přihlásili právě jemenští šíité podporovaní Íránem. Šíité svou akci odůvodnili působením Saúdské Arábie v Jemenu.

Náměstek saúdskoarabského ministra obrany Chálid bin Salmán na twitteru napsal, že to byl Írán, kdo „tyto teroristické útoky“ proti ropným zařízením nařídil. Útoky podle něj ukazují, že Húsiové „jsou pouze nástrojem, který využívá íránský režim k prosazování své expanzivní politiky v regionu“. Arabská koalice označila útok bezpilotním letounem za „válečný zločin“. Šíitský Írán je hlavním geopolitickým rivalem Saúdské Arábie.

Francouzský prezident hájil prodej zbraní Saúdské Arábii, loď nakonec odplula s prázdnou

Číst článek

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Konflikt si už vyžádal tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 tisíci obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu zemřelo na 50 tisíc Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady. Boje rovněž přispěly k šíření cholery, jelikož v místech zničily vodovodní odpadní systém.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme