Šance na příměří v Donbasu maří zprávy o nových bojích

Ukrajinská armáda hlásí desítky případů porušení příměří, které platí od sobotní půlnoci. Naděje na trvalejší klid zbraní berou za své především kvůli pokračujícím bojům u Debalceva, klíčového železničního uzlu na trase mezi Doněckem a Luhanskem. Obklíčení ukrajinští vojáci odmítají město opustit, jak jim nabízejí z Ruska podporovaní povstalci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci samozvané Doněcké lidové republiky u zničeného ukrajinského tanku ve městě Vuhlehirsk

Bojovníci samozvané Doněcké lidové republiky u zničeného ukrajinského tanku ve městě Vuhlehirsk | Zdroj: Reuters

Štáb takzvané protiteroristické operace zaregistroval od nastolení příměří 112 útoků na ukrajinské síly, z toho 88 v oblasti Debalceva. Právě tam je situace nekritičtější.

Podle odhadů proruských separatistů je v okolí tohoto strategického města šest až osm tisíc ukrajinských vojáků. Ti neustále tvrdí, že nejsou odříznutí a že jsou schopní Debalcevo bránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Ukrajině se množí případy porušení příměří. Přímo z místa o tom informuje zvláštní zpravodaj Martin Dorazín

Za první den příměří zahynulo podle informací Kyjeva pět ukrajinských vojáků a 21 utrpělo zranění.

Bojuje se také v okolí přístavu Mariupol, konkrétně ve vesnici Širokino vzdálené asi 20 kilometrů od města, kde bylo zraněno 17 vojáků.

Semjon Semjončenko, velitel jednoho z ukrajinských praporů, které tam odrážejí útoky povstalců, si stěžuje na špatnou podporu ze strany ukrajinské armády. Na svém facebookovém profilu píše, že z druhé strany útočí dělostřelectvo a minomety.

V ukrajinských médiích se také objevil záznam údajné komunikace mezi dvěma povstaleckými veliteli, kteří se navzájem informovali o tom, že jejich jednotky ostřelovaly předměstí Doněcku. V případě těchto údajných důkazů je ovšem obtížné potvrdit jejich pravost. Až dosud platilo, že Doněck byl od začátku příměří ušetřen masivního bombardování.

Vozidlo separatistů s raketometem v okolí Doněcku | Foto: Reuters

V terénu se nedaří naplňovat ani další bod mírového plánu - odsun těžkých zbraní ze zóny konfliktu. Ten by měl podle dohod z Minsku začít už dnes, žádné náznaky, že by se tak dělo, ale zatím nejsou patrné.

Štáb protiteroristické operace potvrdil, že o stahování neuvažuje, vzhledem k bojům u Debalceva a Mariupolu se k tomu nechystají ani proruští separatisté. Každá ze stran konfliktu říká, že začít musí ta druhá.

Separatisti vyzvali ukrajinskou armádu k odchodu z Debalceve beze zbraní

Číst článek

Evropská unie mezitím rozšířila sankce proti povstalcům a Rusku. Ministerstvo zahraničí Ruské federace v reakci na to prohlásilo, že EU znovu odmítla kriticky analyzovat příčiny eskalace konfliktu v Donbasu a je prý na vodítku strany války, tedy Kyjeva.

Rozšíření černých listin jde podle ruské diplomacie proti zdravému rozumu a smyslu Minských dohod. Ministerstvo zahraničí upozorňuje, že Rusko bude na nejnovější sankce adekvátně reagovat.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme