Šance na vítězství ve volbách v Thajsku jsou vyrovnané

Thajsko zažívá vyrovnaný předvolební boj. Šanci získat post premiéra má totiž jak současný předseda vlády Apchisit Vedžadžíva, tak i kandidátka opozice Yingluck Šinawatrová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thajští voliči se předvolebního mítinku Yingluck Šinawatrové zúčastnili navzdory silnému dešti.

Thajští voliči se předvolebního mítinku Yingluck Šinawatrové zúčastnili navzdory silnému dešti. | Zdroj: Reuters

Sestra expremiéra Tchaksina Šinawatry sesazeného v roce 2006 vojenským pučem dokonce pouhý den před hlasováním vede v metropoli Bangkoku. Thajsko je už několik let rozdělené na dva nesmiřitelné tábory, experti proto volby označují i za test demokracie.

V posledních průzkumech vede opoziční strana Pro Thajce v metropoli Bangkoku nad Demokraty premiéra Apchizita Vedžadžívy v poměru dva ku jedné. Přesto 20 až 40 procent obyvatel království stále není rozhodnuto, komu odevzdá hlas. Mnozí totiž poukazují na loňské násilné střety mezi demonstranty a bezpečnostními jednotkami, které si vyžádaly přes 80 mrtvých a více než 2000 zraněných.

Yingluck Šinawatrová v této souvislosti prohlašuje, že násilí nepodporuje a Thajsko sjednotí. Ve volbách se 44letá sestra sesazeného expremiéra spoléhá nejen na hlasy chudších vrstev obyvatel, farmářů a dělníků, ale snaží se na svou stranu získat i příslušníky střední vrstvy. Její strana také v případě vítězství slibuje, že zajistí počítačové tablety pro všechny studenty, finančně chce podpořit i jednotlivé školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše z předvolebního Thajska

„Učila jsem se z jeho myšlenek a vizí, takže mohu uplatnit obojí, tedy byznys i politiku, samozřejmě společně s profesionálním týmem mé strany. Věříme, že dokážeme prosadit náš program, jak jen to nejrychleji půjde,“ uvedla krátce před otevřením volebních místností Šinavatrová.

Obchodnice, která s politikou nemá prakticky žádné zkušenosti je kritiky shodně osočována za to, že je jen prodlouženou rukou samotného Tchaksina Šinawatry snažícího se tahat za pomyslné nitky z exilu v Dubaji.

Ostatně sami Thajci rozdělení de facto na tábory červených a žlutých nepřemýšlejí ani tak o programu jednotlivých stran, ale hlasovat budou podle toho, jestli si přejí, nebo naopak nepřejí Šinawatrův návrat.

V zítřejších volbách tedy rozhodne spíše nenávist, než volební program. Pro Demokraty Apchisita Vedždadžívy by šlo zároveň o legalizaci jejich moci, do vlády se totiž nedostali demokratickou cestou, ale jen díky podpoře armády. Nutno ovšem podotknout, že v posledních dvaceti letech ve volbách vždy propadli.


Úspěch strany Pro Thajce by zase znamenal určité zadostiučinění pro rodinu vojenským pučem odstraněného expremiéra.

Případné vítězství Yingluck bŠinavatrové, samozřejmě pokud by se její straně v případě výhry podařilo sestavit i vládní koalici, by ovšem bylo vpravdě historické. Stala by se totiž první ženou, která kdy v Thajsku usedla do premiérského křesla.

Robert Mikoláš, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme