Šance na zlepšení vztahů? Lavrov po schůzce s Tillersonem cítí připravenost Američanů k dialogu

Americký a ruský ministr zahraničí se spolu sešli poprvé od vyhlášení nových protiruských sankcí. Segej Lavrov po setkání s Rexem Tillersonem řekl, že Kreml nechce přerušit jednání s Washingtonem. Nové americké sankce míří hlavně na ruskou energetiku a Moskva je označila za vyhlášení obchodní války.

Tento článek je více než rok starý.

Manila (Filipíny) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sergej Lavrov během summitu skupiny ASEAN na Filipínách

Sergej Lavrov během summitu skupiny ASEAN na Filipínách | Zdroj: Reuters

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po nedělním jednání s šéfem americké diplomacie Rexem Tillersonem řekl, že mu objasnil důvod a vysvětlil podstatu odvetných opatření Moskvy po přijetí nových sankcí vůči Rusku na začátku měsíce. Moskva je připravena k normalizaci dialogu s Washingtonem, jestli se USA vzdají konfrontačního kurzu, informovalo podle agentury TASS o schůzce ruské ministerstvo zahraničí.

EU rozšířila sankce proti Rusku o další osoby a podniky. Potrestala je za dodávku turbín na Krym

Číst článek

Lavrov podle něj poukázal na to, že zákon o protiruských sankcích přijatý v USA se stal dalším článkem v řetězu nepřátelských kroků, nebezpečných pro mezinárodní stabilitu. Podobné akce pochopitelně nemohly zůstat bez odpovědi, uvedlo ministerstvo. „A tak tomu bude i dál. Zároveň jsme připraveni k normalizaci dialogu, když se ve Washingtonu vzdají konfrontační linie".

Nedělní schůzka byla první od ruské odvety za americké sankce v podobě omezení personálu amerických zastupitelských úřadů v Rusku o 755 pracovníků. Tillerson a Lavrov se sešli na okraj schůzky zástupců zemí jihovýchodní Asie sdružených v organizaci ASEAN.

„Cítili jsme připravenost našich amerických kolegů pokračovat v dialogu. Myslím, že jiná cesta ani není možná,“ uvedl Lavrov, kterého citovala agentura Reuters.

Trump podepsal zákon o protiruských sankcích, označil ho ale za 'vadný' a 'neústavní'

Číst článek

Dodal, že s Tillersonem mluvili o otázce severokorejského jaderného a raketového programu a o boji proti kybernetickému zločinu. Hovořilo se také o Ukrajině a Sýrii. V ‚dohledné době‘ se podle Lavrova uskuteční setkání zvláštního představitele USA pro Ukrajinu Kurta Volkera a poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Vladislava Surkova, který má Ukrajinu v Kremlu na starosti.

„Připomněli jsme, že americký prezident i ministr zahraničí nám slíbili, že v dohledné době Kurt Volker přijede,“ řekl Lavrov podle TASS. Tillerson podle něj „potvrdil, že takové jednání je v plánu a uskuteční se v nejbližší době“. Místo schůzky Lavrov neupřesnil.

 Lavrov předpokládá také pokračování kontaktů s Washingtonem ohledně syrské otázky, a to jak ve vojenské, tak v politické oblasti. Lavrov v této souvislosti zdůraznil nezbytnost přísného respektování svrchovanosti a teritoriální celistvosti Sýrie.

Oba politici nechtěli před schůzkou novinářům odpovídat na otázky, podle agentury AP se ale usmívali a vyměňovali si zdvořilosti.

David Jakš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme