Šance Strauss-Kahna na zvolení prezidentem Francie jsou v troskách

Zatčení ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strauss-Kahna za pokus o znásilnění vyvolalo ve Francii okamžité reakce. Nejen představitelé pravice, ale i socialisté naznačují, že toto obvinění může výrazně poznamenat boj před prezidentskými volbami, které se mají konat už za rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli sexuálnímu obvinění přijde Strauss-Kahn zřejmě o kandidaturu | Zdroj: Reuters

Zpravodaj francouzského listu Le Monde v Praze Fabrice Martin Plichta potvrzuje, že i kdyby byl Strauss-Khan nakonec očištěn, vyšetřování případu ho prakticky jistě diskvalifikuje z prezidentských primárek:

„Je to velmi vážná aféra, je to šok ve Francii. Samozřejmě zvlášť mezi socialisty, kteří tímto způsobem ztratili žolíka. Dokud nebude zproštěn viny, nemůže kandidovat. Pochybuji, že americká policie a justice budou schopny za tři, čtyři měsíce všechno vyřešit nějakým způsobem tak, aby mohl kandidovat. To zvýší šance prezidenta Sarkozyho, protože pan Strauss-Kahn oproti jiným kandidátům-socialistům většinou vedl v průzkumech.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj francouzského listu Le Monde v Praze Fabrice Martin Plichta se obává o šance Strausse-Kahna

Politici jsou ve svých vyjádřeních opatrní a čekají, jak se bude případ dále vyvíjet. Podle mnohých se však Strauss-Kahn s největší pravděpodobností sám vyřadil ze hry.

Mezinárodní měnový fond v prohlášení zveřejněném na svých webových stránkách odmítl záležitost komentovat. Ředitelka vnějších vztahů MMF Caroline Atkinsonová uvedla, že finanční organizace zůstává nadále ‘plně funkční‘.

Jan Šmíd, Katka Brezovská, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme