Šance Tymošenkové na propuštění z vězení klesají

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vyloučil možnost propuštění expremiérky Julije Tymošenkové z vězení. Jeho prohlášení označují experti za nečekaně příkré. Šance expremiérky na propuštění se velmi snížily.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Tymošenková

Julija Tymošenková | Zdroj: ČTK

Jak řekl ve Světě o smé komentátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák, pravé příčiny prohlášení odhalí čas: „Včerejší prohlášení bylo opravdu nečekaně příkré. Není jasné, zda pan Janukovyč obrátil, doslova na pěťáku, anebo jestli to nakonec celé nebyla hra, protože on měl s tou zákonnou iniciativou přijít.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák ve Světě o osmé

„Patrně se domnívá, že Tymošenková je pro něho natolik nebezpečný politický nepřítel, že považuje za jistější, když bude dál sedět ve vězení,“ uvedl Dvořák.

Podle něho jsou nyní vyhlídky Tymošenkové na propuštění docela špatné, přestože na Janukovyče je činěn tlak z Evropské unie i Ruska, které se cítí poškozeno zpochybňováním smlouvy o dodávkách plynu, počíná si Janukovyč autoritářsky. „Prostě nebere ohled na nic.“

„Když jsme si na jaře ještě mysleli, že je vyloučené, aby tak významná politička skončila v kriminále, teď se naopak ukazuje, že ty nejhorší výhledy jsou nejpravděpodobnější.“ Podle Dvořáka si Tymošenková pobude ve vězení několik let.

Pokud bude chtít Janukovyč splnit evropské podmínky, nezbyde mu nic jiného, než Tymošenkovou propustit. „Na druhé straně je dostatečně pragmatický na to, aby si uvědomil, že jeho 45milionová země je pro unii příliš významná a že EU, pokud on bude trvat na svém, postoje zmírní – což by se mohlo stát,“ poznamenal Libor Dvořák.

EU zatím přísná

Zítřejší plánovaná schůzka Josého Barrosa s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovičem nebude. Unijní ministryně zahraničí i Evropský parlament nedávno kritizovaly soudní řízení s někdejší ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou jako nesplňující evropské standardy na spravedlivý proces. Evropská komise schůzku odložila na neurčito, oznámila to její mluvčí Karolína Kottová:

„V současné situaci a podmínkách jaké jsou, byla schůzka odložena a zatím se těšíme na jinou příležitost, kdy bude možné prodiskutovat velmi důležitá témata mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Chtěla bych také zdůraznit, že technická jednání mezi Bruselem a Kyjevem, která jsou velmi čilá, stále pokračují.“

Soud minulý týden poslal Tymošenkovou na sedm let do káznice za poškození státu při podpisu dohody o dodávkách plynu z Ruska. Janukovyč bývalou premiérku v rozhovoru se západními novináři označil za zločince a odmítl také možnost zmírnění trestního zákoníku, kterou měl projednat parlament. Prezidentská Strana regionů ale humanizaci zákoníku zavrhla.

Krymští Tataři zneklidněni

Juliji Tymošenkovou v prezidentských volbách proti Janukovyčovi podporovali krymští Tataři. Podle předsedy jejich medžlisu Mustafy Džemileva je věznění expremiérky špatným signálem pro svět i samotnou Ukrajinu:

„Tento rozsudek zvětší polarizaci společnosti. Ať nám neříkají, že státní moc neměla na rozhodnutí soudu vliv, nejsme malé děti. Samozřejmě, že Julije Tymošenková asi nepostupovala bezchybně, ale neomylní vládci bývají jen v pohádkách. Mnozí se už teď ptají, kolik let dostane Janukovyč, až přijde k moci opozice."

"Je to velmi nebezpečný precedens. Nejvíce se ale bojím toho, že příští volby nebudou demokratické. Ti, co jsou u moci dnes, totiž vědí, že to s nimi může dopadnout stejně jako s dnešní opozicí,“ řekl Českému rozhlasu šéf krymských Tatarů Mustafa Džemilev, s nímž natáčel Martin Dorazín.

Milan Kopp, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme