Šance W. Cimoszewicze na předsednictví polského parlamentu stoupají

Novým předsedou polského parlamentu by se mohl stát současný šéf polské diplomacie Włodzimierz Cimoszewicz. Jeho kandidaturu podporuje vládní Svaz demokratické levice a polský prezident Aleksander Kwaśniewski.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava, Královský zámek

Varšava, Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Polský ministr zahraničí Włodzimierz Cimoszewicz se zatím nerozhodl. Je na dovolené mimo Varšavu. Po nedávném sjezdu vládního Svazu demokratické levice znovu potvrdil, že chce ze strany vystoupit a stáhnout se z politiky.

Podle odstupujícího maršálka polského sejmu Józefa Oleksyho ale Cimoszewicz nabízenou funkci přijme. I prezident Kwašniewski se domnívá, že Cimoszewicz je vhodnou osobou pro následující měsíce, které zbývají do voleb.

Prezident chce, aby kandidátem byl velmi zkušený a kompetentní člověk, vůči kterému by neexistovaly vážnější výhrady, prohlásil Józef Oleksy po setkání s prezidentem Kwaśniewskim. Důvodem Oleksyho rezignace je výrok lustračního soudu, podle kterého předseda parlamentu porušil lustrační zákon tím, že lhal o své spolupráci s tajnou službou.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme