Šance W. Cimoszewicze na předsednictví polského parlamentu stoupají

Novým předsedou polského parlamentu by se mohl stát současný šéf polské diplomacie Włodzimierz Cimoszewicz. Jeho kandidaturu podporuje vládní Svaz demokratické levice a polský prezident Aleksander Kwaśniewski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava, Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Polský ministr zahraničí Włodzimierz Cimoszewicz se zatím nerozhodl. Je na dovolené mimo Varšavu. Po nedávném sjezdu vládního Svazu demokratické levice znovu potvrdil, že chce ze strany vystoupit a stáhnout se z politiky.

Podle odstupujícího maršálka polského sejmu Józefa Oleksyho ale Cimoszewicz nabízenou funkci přijme. I prezident Kwašniewski se domnívá, že Cimoszewicz je vhodnou osobou pro následující měsíce, které zbývají do voleb.

Prezident chce, aby kandidátem byl velmi zkušený a kompetentní člověk, vůči kterému by neexistovaly vážnější výhrady, prohlásil Józef Oleksy po setkání s prezidentem Kwaśniewskim. Důvodem Oleksyho rezignace je výrok lustračního soudu, podle kterého předseda parlamentu porušil lustrační zákon tím, že lhal o své spolupráci s tajnou službou.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme