Šanci dostat se do polského Sejmu má pět stran

Ještě pár hodin zbývá polským politikům na to, aby získali voliče na svou stranu. O půlnoci totiž končí v Polsku předvolební kampaň před nedělními parlamentními volbami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Janusz Palikot nabízí zejména mladým Polákům přelomový program. | Zdroj: Reuters

Experti se shodují, že předvolební kampaň byla nudná. Zúžila se na nejrůznější hesla, na přesun kandidátů po Polsku vlakem nebo autobusem, občas se někteří politici zastavili i na debatě v televizi.

Největšími favority na vítězství jsou vládní Občanská platforma premiéra Donalda Tuska a opoziční Právo a spravedlnost bývalého premiéra Jaroslawa Kaczynského.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška mluví o předvolební kampani v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Vládní Občanská platforma je čitelná, pro její politiky není typická slovní agrese a rozdělení společnosti na „my“ a „oni“. Dá se říci, že je to stana s moderním a někdy i liberálním myšlením.

Naopak Právo a spravedlnost se často vymezuje proti určitým skupinám společnosti. Je založená na velmi konzervativních hodnotách. Oslovuje zejména voliče na vsi.

Šanci dostat se do Sejmu má pět stran. Jedna z nich je ale pro Poláky zcela nová a nabízí přelomový program. Jde o Hnutí Palikota. Hlavním tahounem, sponzorem a tváří je Janusz Palikot, který nabízí voličům to, co nikdo jiný. Ostře vymezuje proti katolické církvi. Chce zrušení výuky náboženství na školách, požaduje zdanění církve a je také pro registrované partnerství nebo legalizaci marihuany.

Hnutí Palikota oslovuje hlavně mladé voliče. Ještě před měsícem s ním nikdo nepočítal. Podle posledních průzkumů z dnešního podvečera je ale třetí nejsilnější stranou, což je opravdu velké překvapení.

Petr Vavrouška, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme