V USA se sčítají výsledky volebního superúterý. Biden vede v osmi státech, Sanders ve čtyřech

Primárkami v Kalifornii skončilo tzv. superúterý, během nějž se uchazeči o demokratickou nominaci do prezidentských voleb utkali ve 14 státech. Podle exit pollů zvítězí v nejlidnatějším státě USA Bernie Sanders, který má nakročeno k triumfu ve čtyřech státech. Joe Biden podle částečných výsledků ovládne osm států, zejména na jihu USA. Ve středu o tom s odvoláním na společnost Edison Research informovala agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsme docela naživu,“ prohlásil Joe Biden ke zveřejňovaným prozatímním výsledkům během superúterý. „A nenechte se mýlit. Tato kampaň pošle (amerického prezidenta) Donalda Trumpa balit kufry,“ dodal | Foto: Kyle Grillot | Zdroj: Reuters

V Maine a lidnatém Texasu zatím nelze vítěze jednoznačně určit.

Bývalý viceprezident Biden podle částečných výsledků zvítězí v jižanských státech Virginie, Severní Karolína, Alabama, Oklahoma, Tennessee a Arkansas. Prvenství si podle odhadů zajistí i v Minnesotě na středozápadě USA a také v Massachusetts, kde měla silnou pozici další uchazečka o prezidentskou nominaci, senátorka Elizabeth Warrenová.

Vermontský senátor Sanders podle očekávání ovládne svůj domovský Vermont a kromě Kalifornie patrně také Colorado a Utah.

S napětím se rovněž očekávaly výsledky miliardáře Bloomberga, pro nějž bylo superúterý prvním volebním testem. Podle odhadů však Bloomberg zatím dokázal ovládnout pouze klání na souostroví Americká Samoa, které je nezačleněným územím USA. Podle agentury AP ve středu vystoupí s projevem, kde sdělí, zda po neuspokojivých výsledcích zůstane v boji o prezidentskou nominaci.

Superúterý napoví, koho demokraté vyšlou proti Trumpovi. Do primárek se poprvé zapojí i Bloomberg

Číst článek

Primární volby o demokratickou nominaci pro letošní prezidentské volby v USA se v úterý konaly v celkem 14 státech. Rozdělily se při nich 1344 delegátů letního nominačního sjezdu, tedy o něco víc než třetina jejich celkového počtu.

Podle Reuters je Bidenův úspěch v jižanských státech způsoben zejména tím, že se mu podařilo na svou stranu získat velkou část černošských voličů, kteří tvoří významnou část demokratického elektorátu.

„Jsme docela naživu,“ prohlásil Biden ke zveřejňovaným prozatímním výsledkům během superúterý. „A nenechte se mýlit. Tato kampaň pošle (amerického prezidenta) Donalda Trumpa balit kufry,“ dodal.

#SuperTuesday | Joe Biden wins in #Minnesota. https://t.co/Ia21FjZ2T1

06:35 – 04. 03. 2020

Sebevědomě se po zveřejnění částečných výsledků vyjadřoval i Sanders. „Vyhrajeme, protože lidé chápou, že je to naše kampaň, naše hnutí, které má největší šance porazit Trumpa,“ uvedl senátor. „Nemůžete porazit Trumpa se stejně zastaralou politikou.“

‚Učinil jsem obtížné rozhodnutí.‘ Pete Buttigieg odstoupil z demokratických primárek

Číst článek

Sanders dosud platil za favorita na zisk největšího počtu delegátů ze 14 hlasujících států. Pokud by se mu podařilo vytvořit si před rivaly dostatečný náskok, mohlo by podle řady pozorovatelů úterní hlasování nominační souboj definitivně rozhodnout v jeho prospěch.

Kandidatura Bidena minulý týden zaznamenala vzpruhu v podobě jasného vítězství v primárkách v Jižní Karolíně. Na podporu jeho boje o demokratickou nominaci do prezidentských voleb navíc vystoupili někdejší starosta města South Bend Pete Buttigieg, senátorka za Minnesotu Amy Klobucharová a bývalý texaský kongresman Bete O'Rourke, kteří z volebního klání o Bílý dům již odstoupili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme