Šándor: Islámské radikály je potřeba sledovat z dlouhodobého hlediska

V arabských zemích, kde lidé protestují proti režimům, neexistují v současné době žádné vládní instituce. Takové situace může využít nový silný vůdce nebo islámští radikálové, kteří už podpořili Kaddáfího odpůrce. Náměstek libyjského ministra zahraničí tvrdil evropským diplomatům, že Al-Káida už dokonce vyhlásila na východě země islámský emirát. Kroky islámských radikálů jsou potřeba z dlouhodobého hlediska pečlivě sledovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye je zmítána nepokoji

Libye je zmítána nepokoji | Zdroj: ČTK

Kaddáfího režim použije všechny prostředky, aby se udržel co nejdéle. Podle bezpečnostního poradce a bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora udrží Kaddáfí režim v řádu několika dnů, možná týdnů. Nové vlády vynese do čela revoluční nadšení:

Přehrát

00:00 / 00:00

Šándor, Schneider.mp3

„Obávám se, že nové vlády nebudou schopny v krátké době protestujícím a demonstrantům dát to, kvůli čemu režim změnili. To znamená lepší životní podmínky a pracovní možnosti. Potom možná budeme svědky toho, že nové vlády brzo padnou a na jejich místo přijde takové uskupení jako je v Egyptě Muslimské bratrstvo, které čeká, co se bude dít a využije všech těch nedostatků vlády po Mubarakovi k tomu, aby získalo větší podporu. Mohou tak vzniknout i režimy, které nám nebudou zdaleka přátelské.“

Plány severoafrické Al-Káidy, která se přidala na stranu protivládních demonstrantů, je třeba podle Šándora pečlivě sledovat:

„Tálibánci v Afghánistánu často říkají vy máte hodinky, my máme čas. To ukazuje na rozdílné vnímání. Nedá se mluvit o ohrožení v blízké době, ale z hlediska dlouhodobějšího, perspektivního vývoje v těchto zemích je třeba to brát velmi vážně.“

Pod povrchem režimů, které byly víceméně represivní, neměla žádná opozice šanci se zformovat. A podle prvního náměstka ministra zahraničí Jiřího Schneidera bude záležet na tom, jaké budou následné kroky:

„Je třeba, aby některé základní bezpečnostní a stabilizační funkce zůstaly zachovány, aby nedošlo ke kolapsu veškerých bezpečnostních složek, které zajišťují právo v arabských zemích. Bude záležet, jakou legitimitu a věrohodnost budou tyto složky mít, aby udržely elementární pořádek.“

Podle Schneidera bude také potřeba pokroku, aby část očekávání byla splněna. Záleží také, jak se zachová Evropa. Zda převáží obavy, například z imigrace nebo jestli se objeví kroky do budoucna, které by umožnily větší prosperitu těchto zemí, jako je otevření trhu nebo usnadnění cestování nositelům prosperity.

Helena Berková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme