Z českého sankčního seznamu zmizelo jméno. Zbrojaře Obnosova už sankcionují všechny státy EU

Kvůli ruskému běsnění na Ukrajině přijala Evropská unie už 12. sankční balíček. Nově restrikce platí i na výrobce raket Borise Obnosova, který doposud figuroval na národním sankčním seznamu Česka. „Je rozdíl, když sankce uvalíme sami, nebo jako blok 27 států,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Sankce od ledna dopadnou i na ruské diamanty nebo dovoz vojenského a průmyslového odvětví.

Brusel/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbrojař Boris Obnosov na návštěvě u ruského prezidenta Vladimira Putina, 4. ledna 2022

Zbrojař Boris Obnosov na návštěvě u ruského prezidenta Vladimira Putina, 4. ledna 2022 | Zdroj: Profimedia

Po měsících vyjednávání přijala v pondělí Rada v Bruselu dlouho očekávaný 12. balíček protiruských sankcí. Předchozí přijala v červnu letošního roku.

Unijní sankce uvalené po ruském vpádu na Ukrajinu postihují už téměř 2000 osob nebo právních subjektů. Ti, kteří jsou na seznamu uvedeni, mají zmrazený majetek a občané a společnosti z EU jim nesmějí zpřístupňovat finanční prostředky. Opatření se uplatňuje ve všech členských státech.

Český sankční seznam je podstatně kratší. Donedávna na něm bylo šest lidí napojených na Kreml a jeden právní subjekt – moskevský patriarcha Kirill, ruský podnikatel Vladimir Jevtušenkov a jeho syn Felix, ruský zbrojař Boris Obnosov, jeho dcera Olga a její muž Rostislav Zorikov. A nejnověji po listopadovém schválení vládou také ruská agentura, která spravovala nemovitosti na českém území.

Každá koruna, která neodejde do Ruska, pomůže. Zmrazení majetku je sebeobrana, říká Lipavský

Číst článek

Z českého na unijní seznam

Nyní je na národním listu zase jen šest zápisů, Obnosova začaly sankcionovat všechny členské státy EU. „Zákon nám ukládá automaticky navrhovat subjekty z vnitrostátního sankčního seznamu na ten unijní. Dnes se to povedlo, což je výsledkem skvělé práce našich diplomatů,“ pochvaloval si šéf české diplomacie Lipavský.

„Budeme v úsilí pokračovat i nadále, aby ti, co se podílí na barbarském vraždění Ukrajinců, neměli přístup k luxusu v bezpečné Evropě,“ uvedl ministr pro iROZHLAS.cz.

O tom, jak probíhá procedura sankcionování v Česku i na celounijní půdě, mluvil před časem vrchní ředitel bezpečnostní a multilaterální sekce na ministerstvu zahraničí David Konecký v podcastu Bruselské chlebíčky.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme