Sankce EU zasáhnou i rodinu syrského prezidenta Bašára Asada

Evropská unie dále přitvrzuje sankce uvalené na režim syrského prezidenta Bašára Asada. Tentokrát se citelně dotknou jeho rodiny. Ministři zahraničí evropské sedmadvacítky na schůzce v Bruselu přidali na seznam v EU nežádoucích osob také Asadovu manželku Asmu a další ženy z rodinného klanu prezidenta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad s manželkou Asmou

Syrský prezident Bašár Asad s manželkou Asmou | Zdroj: Reuters

V zemích Evropské unie se zmrazí účty nejen Asmy Asadové, ale také prezidentovy matky, sestry a družky jeho bratra. Všechny ženy také mají zákaz vstupu na území států sedmadvacítky.

Kromě nich rozšířila unie sankce také na dva ministry Asadovy vlády a pět jejich náměstků, kteří jsou odpovědní za krvavé potlačování protivládních protestů.

Přehrát

00:00 / 00:00

EU rozšířila sankce na příbuzné syrského prezidenta Bašára Asada. O tématu jsme v Ozvěnách dne mluvili s analytikem Asociace pro mezinárodní otázky Janem Kužvartem.

Zákaz cestování a zmražení kont může členky rodiny syrského prezidenta nepříjemně zasáhnout. Nebudou moci nakupovat ve francouzských nebo italských buticích a obklopovat se přepychem z evropských obchodů.

I když je Asma Asadová také britskou občankou, ani Londýn ji pravděpodobně neumožní do Británie přicestovat. Podle náměstka ministra zahraničí Jiřího Schneidera,který zastupoval Česko na bruselské schůzce, se o tom sice na jednání přímo nemluvilo, ale došlo se k jakési gentlemanské dohodě.

„Že by bylo dobré, aby nedošlo k tomu, že zítra nebo pozítří bude paní Asadová spatřena na nákupech v Londýně nebo v Paříži,“ vysvětlil.

Jde o symbolický krok, ale pozitivní

Analytik Asociace pro mezinárodní otázky Jan Kužvart v Ozvěnách dne upozornil, že dnešní rozhodnutí ministrů EU je sice malý krok, který má spíše symbolický význam, ale jde o pozitivní opatření, které o něco ztíží financování syrského režimu a jeho represivního aparátu.

„Je to krok, který bude režim obtěžovat, protože si bude muset hledat nové alternativní kanály pro pohyb financí po světě a v dlouhodobé perspektivě může do částečné míry oslabit schopnost režimního aparátu v brutálním jednání vůči civilistům,“ dodal.

Připomněl, že syrský režim se ‘drží nad vodou‘ díky podpoře Ruska a Íránu a některých dalších regionálních spojenců, jako je Hizballáh a díky zbytku své domácí podpory, loajalitě některých bezpečnostních složek a vrcholných představitelů.

„Velké distancování se od vládnoucího režimu jsem v současné době nezaznamenal,“ upozornil analytik.

Dodal, že kromě aktualizování a doplňování sankcí si ale nedokáže představit žádný zásadní krok, který by Evropská unie jako nejvýznamnější obchodní partner Sýrie mohla učinit, aby v krátkodobém horizontu zastavila násilí v Sýrii.

Patová situace v Sýrii

Současná situace v Sýrii, odkud byly i v posledních hodinách hlášeny nové boje i protivládní demonstrace, je podle analytika patová. Připomněl, že na jednu stranu režim sice zaznamenal jisté úspěchy, na druhou stranu se začalo bojovat i v místech, která už dříve obsadil poté, co odtud vyhnal opoziční síly.

„Opozice ale není dost silná, aby režim v krátkodobém horizontu svrhla a režim zase není dost silný na to, aby s konečnou platností zvítězil nebo vítězství dokázal udržet,“ přiblížil.

To, že režim používá ostřelování měst, je podle analytika primárně výsledkem toho, že nemá dostatek loajálních jednotek, které by mohl nasadit do akce.

„Takže nasazuje normální jednotky pravidelné armády, které nejsou tak loajální a pokud by se dostaly přímo do kontaktu třeba v městském boji, mohly by dezertovat. Takže je lepší ostřelovat město z dálky a držet své loajální jednotky stranou, protože mají přeci jen nějaké fyzické limity,“ vysvětlil.

Pavel Novák, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme