Zákaz vstupu na území Evropské unie a zmražení majetku. Brusel uvalil sankce na Lukašenka

Evropská unie zakázala autoritářskému běloruskému vládci Alexandru Lukašenkovi cesty do členských států a zmrazila mu majetek, který na území EU vlastní. Spolu s Lukašenkem v pátek evropské společenství formálně přidalo na sankční seznam dalších 14 běloruských činitelů, kteří se podle unie podíleli na násilném potlačování protestů či zastrašování oponentů režimu a novinářů.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský vládce Alexandr Lukašenko | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

Evropský blok Lukašenka kvůli zmanipulovaným srpnovým volbám neuznává za prezidenta a snaží se jej přimět k dialogu s opozicí.

Unijní země se již začátkem října shodly na potrestání čtyř desítek předních činitelů běloruských bezpečnostních úřadů a volební komise, Lukašenko však mezi nimi nebyl.

Zatímco zvláště pobaltské země a Polsko tlačily na jeho zařazení na seznam, další státy takový krok odmítaly s odůvodněním, že by zkomplikoval možný dialog.

Stávka v Bělorusku nedopadla podle představ, opozice je ale zpátky na koni. Další vývoj může určit i Západ

Číst článek

Vládce země, v níž pravidelně demonstrují desetitisíce lidí za vypsání nového hlasování, však výzvy unie k vypsání nových voleb a propuštění zadržovaných oponentů stále odmítá. Proto se po více než dvouměsíčních debatách unijní země shodly na jeho přidání na seznam, který po aktualizaci obsahuje 59 jmen.

Kromě Lukašenka na něj přibyl například jeho syn a bezpečnostní poradce Viktar Lukašenko, personální vedoucí prezidentské kanceláře Ihar Serhejenka či šéf tajné policie Ivan Tertel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme