Evropská unie, USA a Británie uvalily na Írán nové sankce. Mají potrestat násilné potlačování protestů

Po Evropské unii uvalily další sankce na Írán také Spojené státy a Velká Británie. Sankce jsou odpovědí hlavně na brutální postup íránského režimu, který potlačuje protivládní protesty. Brusel ale zatím neuspěl s označením íránských revolučních gard za teroristickou organizaci. Návrat k takzvané jaderné dohodě s Íránem je teď v nedohlednu.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německé protesty proti íránskému režimu

Německé protesty proti íránskému režimu | Zdroj: Reuters

Evropské sankce míří konkrétně proti 18 jednotlivcům, což jsou vysoce postavení velitelé íránských revolučních gard, které jsou mimo jiné nástrojem k potlačování protivládních protestů.

Sankce jsou namířeny i proti 19 organizacím, které se podílejí na financování revolučních gard. Veškerá aktiva těchto jednotlivců a firem v unijních zemích budou zmražená. Americké a britské sankce jsou velmi podobné.

Írán za špionáž popravil muže, který měl i britský pas. ‚Akt barbarského režimu,‘ reaguje Londýn

Číst článek

Evropská unie také sankcionovaným jedincům nedovolí vstup na území Unie. Motivací je jednoznačně potrestat násilné potlačování protestů Íránců. Mnozí protesty označují za dosud největší ohrožení islámského režimu od Chomejního revoluce.

„V Íránu stále vidíme režim, který je brutální vůči vlastnímu obyvatelstvu. Íránský režim a jeho revoluční gardy terorizují vlastní lid den co den. Proto je důležité, že jsme se shodli na čtvrtém balíčku sankcí proti íránskému režimu, a zvláště pak proti revolučním gardám,“ shrnuje motivaci Unie německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. 

Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg vyjádřil politování nad tím, že Evropa musí přitvrzovat sankce vůči Íránu. Země podle něj zřejmě nemá zájem dokončit jednání o svém jaderném programu. 

„Doufal jsem, že skrze Vídeňskou jadernou úmluvu budeme schopní přivést Írán k jednacímu stolu s mezinárodním společenstvím. Íránský režim se ale teď vydal cestou konfrontace, a to nejen se světem, ale i s vlastními lidmi. Všemi prostředky se snaží brutálně potlačit hnutí v íránské společnosti,“ řekl. 

Konec íránských protestů?

Evropská unie se snaží dostat íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací nejen kvůli tomu, že brutálně potlačují protesty, ale i za aktivity v zahraničí. Evropský parlament už k tomu vyzval, ale jak vysvětlil Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraničí a bezpečnost, nejdříve musí rozhodnout soud. 

V Íránu popravili další dva muže v souvislosti s protesty proti vládě, Evropská unie vyjádřila zděšení

Číst článek

Může to být soud kterékoliv členské země sedmadvacítky, který by na určitém případu rozhodl o tom, že íránské revoluční gardy skutečně páchají teroristické aktivity. Teprve po takovém soudním rozhodnutí je možné, aby celá Evropská unie přiřadila gardy na seznam teroristických organizací. 

Íránský režim popravil za účast na protivládních protestech už několik lidí. Zatím to vypadá, že se tím režimu podařilo odradit Íránce přinejmenším od protestů v ulicích.

Různí komentátoři ale říkají, že není možné, aby režim potlačil i vůli mladých Íránců po změně. Protesty budou možná pokračovat jinou formou, například stávkami nebo v uzavřených komplexech a podobně. Pouliční protesty ale utichly, zastrašovací moment zafungoval.

Štěpán Macháček, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme