Ukrajina vyhlásila další sankce proti téměř 200 ruských a běloruských společností

Ukrajina uvalila sankce na 182 ruských a běloruských společností a tři osoby, informovala v neděli agentura Reuters. Jedná se o poslední z řady kroků prezidenta Volodymyra Zelenského, jimiž chce zablokovat spojení Moskvy a Minsku se svou zemí.

Sledovali jsme online Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropa z Ruska dováží asi 40 procent plynu

Ukrajina uvalila sankce na více než 180 ruských a běloruských společností (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podle seznamu, který zveřejnila ukrajinská rada národní bezpečnosti a obrany, se společnosti přidané na sankční listinu zabývají především přepravou zboží, leasingem vozidel a chemickou výrobou. 

Na ministerstvu zahraničí vzniká nové oddělení. Bude se věnovat českým sankcím vůči Rusku

Číst článek

„Jejich aktiva na Ukrajině jsou zablokována, jejich majetek bude použit na naši obranu,“ řekl Zelenskyj. Dodal, že Ukrajina pracuje na tom, aby i ostatní státy zmrazily aktiva těchto společností. Zelenskyj zároveň poděkoval „všem, kteří pomáhají posilovat sankce proti Rusku“, a vyšetřovatelům, kteří odhalili a stíhají obcházení těchto odvetných opatření.

Seznam zahrnuje ruského výrobce a vývozce potašových hnojiv Uralkali, běloruského státního výrobce potaše Belaruskali, běloruské železnice a také ruské společnosti VTB-Leasing a Gazprombank Leasing, které se zabývají leasingem dopravních prostředků.

Ukrajina od začátku ruské invaze loni v únoru uvalila sankce na stovky ruských a běloruských osob a firem.

Zelenskyj také ve svém pravidelném večerním videoprojevu odsoudil myšlenku neutrality ve sportu v době, kdy sportovci jeho země bojují a umírají ve válce, zatímco jejich ruští kolegové mohou soutěžit. Ve videu se vyjádřil proti účasti ruských sportovců na olympijských hrách v roce 2024, a uvedl, že jejich přítomnost by normalizovala ruskou invazi do jeho země.

Článek pokračuje pod online reportáží

„Když probíhá taková válka, nic takového jako neutralita neexistuje. A víme, jak často se tyranie snaží využívat sport pro své ideologické zájmy,“ řekl Zelenskyj. „Olympijské principy a válka jsou v zásadním rozporu. Rusko musí zastavit agresi a teror, a teprve poté bude možné hovořit o ruské účasti v olympijském hnutí,“ uvedl Zelenskyj na twitteru.

Zelenskyj již v pátek prohlásil, že Ukrajina zahájí mezinárodní kampaň za to, aby se Rusko nezúčastnilo letních her v roce 2024, které se budou konat v Paříži. Rusko uvedlo, že jakýkoli pokus vytlačit ho z mezinárodního sportu je „odsouzen k nezdaru“.

Válka na Ukrajině, která začala před více než jedenácti měsíci, nemá konce a Rusko v posledních týdnech zintenzivnilo útoky na svého souseda. Při invazi zahynuly tisíce lidí, miliony dalších musely prchnout ze svých domovů a města se proměnila v trosky.

ula, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme