Sankce vůči Íránu jsou stále v nedohlednu

Světové mocnosti se na nich nedohodly ani na včerejší schůzce v Londýně, chtějí ale o možném ekonomickém postihu jednat dál. Teherán se nepodvolil rezoluci Rady bezpečnosti OSN a nepřestal obohacovat uran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Mezinárodní společenství se obává, že Írán chce nukleární zbraň, tamní představitelé ale ujišťují o svých mírových úmyslech. Zastánci tvrdého postupu proti Teheránu jsou především Spojené státy a Velká Británie. Naopak proti jsou Čína a Rusko, které mají v Radě bezpečnosti právo veta a s Íránem čile obchodují.

Podle nich by uvalení sankcí bylo kontraproduktivní a íránská hrozba by se měla řešit diplomatickou cestou. Evropská unie už dříve naznačila, že by se mohly západní státy rozhodnout pro vlastní sankce nezávisle na OSN.

Šéf společné diplomacie Javier Solana ale včera v Londýně prohlásil, že diplomacie je jediným možným řešením. Současně uznal, že jednat nelze donekonečna. Zástupci USA, Francie, Británie, Ruska, Číny a Německa se znovu sejdou po víkendu.

Milan Kopp, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme