Sankce vůči Severní Koreji začala uplatňovat i Čína

Sankce proti Severní Koreji začaly být naplňovány. Rezoluce číslo 1718 přijatá Radou bezpečnosti OSN především zakazuje obchodování se zbraněmi a jejich dovoz do komunistického státu. Dále umožňuje i prohledávání podezřelých nákladů směřujících ze země i do země. Proti tomu měla námitky hlavně Čína. Peking dnes ale přistoupil i k těmto inspekcím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

členky severokorejské armády | Zdroj: ČTK

Čínští celníci začali s kontrolou na hraničním přechodu mezi oběma zeměmi. Čína je hlavním obchodním partnerem Severní Koreje a panovaly obavy, že Peking bude inspekce, které umožňuje přijatá rezoluce, ignorovat.

O jejich naplňování ode dneška také jedná v Japonsku americký jaderný emisar Christopher Hill. Tokio totiž zavedlo nejpřísnější sankce vůči režimu Kim Čong-ila, bez ohledu na rozhodnutí RB OSN. Podle japonského premiéra Abeho navíc Tokio zvažuje i další opatření v závislosti na tom, jak bude rezoluce číslo 1718 dodržována.

Japonský kabinet už minulý pátek odsouhlasil zákaz dovozu veškerého severokorejského zboží do Japonska a zakázal severokorejským lodím vplouvání do japonských přístavů. Severokorejci zároveň nemohou v příštích šesti měsících vstupovat na území Japonska. Další ze zemí, která zvažuje jít za rámec přijatých sankcí, je Austrálie, která už také zakázala severokorejským lodím vstup do svých přístavů.

Agentura Kjódó dnes sdělila, že ve čtvrtek bude v Soulu jednat o jaderné krizi kolem KLDR ministryně zahraničí Spojených států Condoleezza Riceová se svými protějšky z Japonska a Jižní Koreje.

Mezinárodní společenství usiluje o návrat KLDR k šestistranným jednáním o jejím jaderném programu. Rozhovoru se kromě Pchjongjangu účastní Čína, USA, Japonsko, Rusko a Jižní Korea. Americký velvyslanec v Japonsku Thomas Schieffer ale dnes řekl, že pokud se KLDR vrátí k jednacímu stolu, což zatím odmítá, neznamená to, že budou automaticky zrušeny sankce vůči ní. Pchjongjang rozhovory bojkotuje od listopadu.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme