Sankce zvedly v Íránu ceny pistácií. Lidé se bouří a situaci řeší i vláda

Írán hlásí další nečekaný dopad mezinárodních sankcí. Embargo má podle západních politiků zasáhnout špičky režimu a přimět je k zastavení jaderného programu. Už dříve se ale ukázalo, že kvůli finančním sankcím začaly v Íránu chybět některé léky. Nově se Íráncům nedostává také pistáciových oříšků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistácie začínají být v Íránu nedostatkovým zbožím

Pistácie začínají být v Íránu nedostatkovým zbožím | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

V Persii se pistácie pěstovaly už dlouho před naším letopočtem, pro Íránce tedy představují svým způsobem národní pokrm. Írán ročně produkuje stovky tisíc tun pistácií, což mu zajišťuje pozici světové jedničky, a vyváží je do celého světa.

Momentální nedostupnost pistácií proto vnímají obyvatelé země v symbolické rovině jako potupu, dopady jsou ale i čistě praktické.

Oříšky jsou totiž nedílnou součástí oslav nového roku, Nourúz, který začíná 21. března. Během asi dvoutýdenního období se Íránci hojně navštěvují a na žádném stole nesmí pistácie chybět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček vysvětlil, proč jsou pistácie pro Íránce tak důležité

Uvalené mezinárodní sankce především omezily vývoz ropy ze země, komplikují ale také jakýkoliv obchod mezi Íránem a okolním světem. V důsledku sankcí je v Íránu vysoká inflace, íránský riál ztratil za rok 50 procent své hodnoty, a nedostává se ani dolarů.

Producenti pistácií se proto snaží co nejvíce zboží vyvážet do světa, zatímco na domácím trhu se z pistáciových oříšků stalo luxusní zboží. Během posledního roku se jejich cena zvýšila dvakrát až třikrát. Za kilogram se dnes platí kolem tisíce korun.

Íránci jsou kvůli enormním cenám pobouřeni. Někteří aktivisté vyzývají k bojkotu předražených ořechů, před blížícími se novoročními svátky jim ale mnoho lidí nenaslouchá.

Situaci se snaží řešit i vláda prezidenta Ahmadínežáda a naléhá na prodejce, aby prodávali také pistácie za regulovanou cenu, která je zhruba poloviční. Prodejci ale nechtějí přijít o zisk, proto za regulovanou cenu nabízejí jen podřadné ořechy.

Břetislav Tureček, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme