Santa Claus nově bydlí i v Číně

Čína má svou vlastní vesnici, kde bydlí Santa Claus. Nachází se v nejseverněji položeném městě země, u hranice s Ruskem. Čínská kopie finského domova Santa Clause v Rovaniemi má především přilákat turisty bez rozdílu víry. Ostatně, v jeden a čtvrt miliardové zemi je křesťanů jen několik desítek milionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Santa Claus | Foto: Aurélien Yarrow, CC BY 2.0

Domky v evropském stylu ozdobené tisíci barevnými žárovkami září do tmy. A nejvíce pak obydlí Santa Clause a spolu s ním i poštovní úřad, odkud můžete poslat vánoční pohlednici do celého světa.

Nenacházíte se ovšem ve Finsku, ale v Číně. Konkrétně ve čtyřicetitisícovém městečku Muo-che, vůbec nejseverněji položené obci v ČLR.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž východoasijského zpravodaje Českého rozhlasu Roberta Mikoláše

Venku mrzne, až praští. Však také právě tady naměřili v roce 1962 dosud nepřekonaný čínský rekord, minus 52,3 stupně Celsia. A právě toho chtějí místní úřady využít a přilákat do ještě nedávno téměř zapomenutého města davy turistů. A tak se zrodil nápad postavit kopii finského domova Santa Clause.

A stejně jako nemohou chybět tradiční sáně v Rovaniemi, svezení v nich vám nyní nabídnou i v Muo-che. Jen soby, kteří v Číně nežijí, nahrazují koně a známou skladbu Rolničky, rolničky nebo chcete-li Jingle Bells, Jingle Bells tu zpívají v čínštině.

Sněhu i typické vánoční atmosféry si přijíždějí užít obyvatelé z celé země, především pak z jižních provincií, kde padající vločky vidí maximálně v televizi.

A že o narození Ježíše Krista většina z nich nemá ani potuchy, to vůbec nevadí. Advent se sice v nejlidnatější zemi světa veřejně slaví teprve několik posledních let, navíc jde čistě o obchodní záležitost, rozzářené dětské oči i plné peněženky obchodníků z Muo-che jsou přeci přednější.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme