Santos se stal šestým politikem, kterého vyloučili ze Sněmovny reprezentantů. Podváděl při kampani

Americká Sněmovna reprezentantů v pátek zbavila mandátu republikánského člena George Santose, jehož méně než roční úřadování od počátku provází nevídaný skandál kolem klamání voličů a dárců během kampaně. Podle sněmovního etického výboru Santosův tým mimo jiné zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje.

Washington (Aktualizováno: 18:28 1. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká Sněmovna reprezentantů v pátek zbavila mandátu svého republikánského člena George Santose

Americká Sněmovna reprezentantů v pátek zbavila mandátu svého republikánského člena George Santose | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Pro jeho vyloučení se vyslovila potřebná dvoutřetinová většina zákonodárců a politik zvolený ve státě New York se tak stal teprve šestým vyloučeným členem v dějinách sněmovny.

Problémy kongresmana začaly těsně poté, co byl ve svých 34 letech loni v listopadu zvolen. Newyorský tisk v prosinci přinesl informace o tom, že si vymyslel zásadní části životopisu, s nímž se prezentoval voličům, včetně toho, že absolvoval vysokou školu a pracoval pro renomované banky.

‚Ohromující vzorec lží a výmyslů.‘ Federální úřady obžalovaly amerického politika Santose z podvodu

Číst článek

Etický výbor krátce nato zahájil vyšetřování jeho kampaně a newyorské úřady Santose postupně obvinily z více než dvou desítek bodů včetně krádeže osobních údajů nebo praní špinavých peněz.

Na začátku listopadu Santos ještě hlasování o vyloučení ze sněmovny ustál, když jej drtivá většina republikánů podpořila, po vydání závěrů etické komise však pro jeho potrestání zvedlo ruku 105 z 221 stranických kolegů.

V součtu se členy Demokratické strany návrh na Santosovo vyloučení prošel poměrem 311 hlasů ku 114. Dosavadní zástupce obvodu na jihovýchodě New Yorku byl mandátu zbaven s okamžitou platností.

Sněmovní republikánské vedení se za Santose nakonec postavilo. Předseda komory Mike Johnson i další straničtí lídři hlasovali proti vyloučení. Odchod stranického kolegy jim komplikuje již tak složitou pozici, neboť republikánská většina se ztenčila na 221 mandátů z celkových 435.

Republikán Santos čelí obvinění, že okrádal své dárce. Hlasování o vyloučení ze sněmovny ale ustál

Číst článek

Santosovo křeslo zůstane prázdné, dokud se v daném obvodu neuspořádají doplňovací volby, jejichž termín musí newyorská guvernérka Kathy Hochulová oznámit do deseti dnů. Samotné volby se podle agentury Reuters musí konat 70 až 80 dní od tohoto oznámení, přičemž podle analytiků v nich budou mít demokrati značnou šanci posílit svůj sněmovní klub.

Johnson se bezprostředně po pátečním hlasování odmítl ke kauze vyjádřit, uvedla zpravodajská společnost BBC. Santos při odchodu z Kongresu krátce mluvil s novináři a podle deníku The New York Times prohlásil: „K čertu s tímhle místem.“ Pak v obklopení novinářů nasedl do auta a odjel.

Zatím souzen nebyl

Ze sněmovny bylo před pátkem za více než 200 let její existence vyloučeno pouze pět členů. Tři politici byli takto potrestáni v roce 1861 za podporu jižanské Konfederace během americké občanské války. Další dvě vyloučení v letech 1981 a 2002 se týkala kongresmanů odsouzených za korupci a jinou finanční trestnou činnost.

Santos zatím souzen nebyl a veškerá obvinění u soudu odmítl. Dva jeho bývalí spolupracovníci už ale přiznali vinu a podle zprávy etického výboru ho jeho vlastní podřízení považovali za „fabulátora“, který by se měl kvůli neustálému lhaní léčit.

Republikánovi Santosovi opět hrozí vyloučení ze sněmovny. Šlo by o šestý případ v historii Kongresu

Číst článek

Po loňských prvotních zjištěních tisku vyvstaly otázky kolem celé řady jeho výroků včetně tvrzení o rozsáhlém majetku, židovském původu nebo o útěku jeho prarodičů před nacisty.

Zpráva etické komise tuto falešnou image popisuje jako součást Santosových snah vylákat peníze od dárců. Příspěvky pak podle sněmovního vyšetřování putovaly na hrazení pobytů v Las Vegas a Atlantic City, luxusní zboží nebo splácení osobních dluhů. Kolik peněz mohla Santosova kampaň celkem takto zpronevěřit, není jasné, podle dostupných informací se však jednalo o statisíce dolarů.

I po vyloučení ze sněmovny Santosovi zůstávají některé výsady bývalých kongresmanů, jako například přístup do sídla Kongresu, píše BBC. Nemá však nárok na parlamentní penzi, který vzniká až po pěti letech ve funkci. Zdiskreditovaný republikán do sněmovny může znovu kandidovat, před dvěma týdny však vyhlásil, že o znovuzvolení příští rok nebude usilovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme