São Paulo bojuje s epidemií tropické horečky dengue

Lidnatý brazilský stát bojuje s epidemií tropické horečky dengue: v některých městech jsou celé ulice, kde se nevyhnula nikomu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horečnatým onemocněním se v Sao Paulo nakazilo od začátku roku 70 tisíc lidí | Zdroj: Reuters

Brazilský stát São Paulo bojuje s epidemií tropické horečky dengue. Ve 44 milionovém regionu už nemoc zasáhla sto měst. Od začátku roku kvůli viru přenášenému komáry onemocnělo 80 tisíc lidí. Sedmdesát z těch, co se nakazili, už zemřelo.

Vláda se teď snaží urychlit testování revoluční vakcíny, vyvinuté v Brazílii. Ta by měla v jediné dávce účinkovat proti všem čtyřem typům viru, které se vyskytují.

Za epidemii může paradoxně částečně i rekordní sucho. Lidé zachycují vodu všemi možnými způsoby. Zdravotní agenti, kterých už úřady vyslaly do terénu 2500, ovšem nabádají: všechnu vodu, kde by se mohli larvy líhnout, je třeba vylít. Do boje jsou nasazené provizorní kliniky i genetika.

Bioložka Cecilia Cosmová vysvětluje, že do přírody vypouštějí komáří samečky s upravenými geny. Jejich potomci mají zemřít ještě před tím, než dospějí a jsou schopní se rozmnožit a jejich samičky přenášet dengue, jí podobnou chikunguyu nebo další nemoci.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme