‚Dnes jsem měla obhájit diplomovou práci.‘ Partnerka Prataseviče popsala v dopisech dojmy z vazby

Ruska Sofija Sapegaová, která běloruské úřady zadržely společně s jejím partnerem, opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem po nuceném přistání letadla v Minsku, popsala v dopisech rodině své pocity z vyšetřovací vazby tajné služby KGB v Minsku. Rodina se o dopisy z 1. a 3. června podělila s ruskou redakcí BBC, která zveřejnila jejich úryvky.

Minsk/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruska Sofija Sapegaová, která běloruské úřady zadržely společně s jejím partnerem, opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem po nuceném přistání letadla v Minsku, v roce 2019 ve Švédsku | Zdroj: Reuters

„Dnes je třetího, den, kdy jsem ráno měla obhájit diplomovou práci a večer jít s Romou (Ramanem) do restaurace, pít šampaňské, jíst těstoviny, těšit se z léta, líbat se a milovat,“ napsala Sapegaová v jednom z dopisů.

Jsem si jistá, že to byl omyl, říká matka Sapegaové a bojuje, aby ji dostala z běloruského vězení

Číst článek

„Ale všechno je trochu jinak. Místo toho jsem ráno měla k snídani kaši, cvičila jsem a večer jsem měla čaj se sušenkami. Sama,“ dodala.

Třiadvacetiletá studentka zároveň vyjádřila obavy z toho, co všechno kvůli pobytu ve vězení zmešká. „Jediný strach, který mě drásá, je strach, že zůstanu pozadu... Bojím se, že se dostanu na svobodu a nebudu nikdo, absolutně nepotřebná. Hrůza pomyslet, že jsem neobhájila diplomovou práci,“ napsala.

Žena také ujistila, že se zatím s pobytem ve vazbě dobře vyrovnává, hodně čte, píše si deník, cvičí a má chuť k jídlu. Pravidelně ji prý navštěvuje lékař. Upřesnila, že nemá hodinky a orientuje se podle odbíjení zvonů.

Porušení několika zákonů

Sapegaovou zadržely společně s Pratasevičem 23. května běloruské úřady na letišti v Minsku poté, co přinutily i s pomocí stíhačky k nouzovému přistání letadlo společnosti Ryanair, jímž se pár vracel do Litvy z dovolené v Řecku.

O dva dny později běloruská státní televize STV zveřejnila videozáznam, v němž Sapegaová říká, že na sociální síti Telegram spolupracuje s informačním kanálem, který zveřejňuje osobní údaje příslušníků běloruských silových orgánů, úředníků, soudců a novinářů pracujících pro státní média.

Rusku zadrželi spolu s Pratasevičem. Ve videu se ‚přiznala‘ k identifikování policistů z demonstrací

Číst článek

Tento kanál s názvem Čornaja kniga Belarusi (Černá kniha Běloruska) byl v dubnu běloruskými úřady označen za extremistický. Mnozí ale důvěryhodnost přiznání Sapegaové zpochybnili a upozornili, že záznam působí tak, že žena odříkává předem naučený text.

Zdroj stanice BBC obeznámený s povahou případu Sapegaové uvedl, že studentka je podezřelá z činů porušujících několik článků trestního zákoníků včetně těch, které se týkají porušení veřejného pořádku, organizace hromadných nepokojů a rozdmýchávání společenské nenávisti.

Zatčení Sapegaové a Prataseviče důrazně odsoudila řada zemí a organizací včetně USA a Evropské unie, která v reakci na incident také zakázala vstupu běloruských aerolinií do unijního vzdušného prostoru a jejich přistávání na letištích v Evropské unii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme