Netanjahuová se dohodla s prokuraturou, za objednávky do rezidence premiéra zaplatí pokutu

Manželka izraelského premiéra Sara Netanjahuová v neděli u soudu podepsala dohodu v kauze, v níž původně čelila obvinění z podvodu a zneužití důvěry. S prokuraturou uzavřela dohodu, díky níž dosáhla zmírnění obvinění a mírný trest. Zaplatí pouze pokutu 10 000 šekelů (63 000 Kč) a vrátí část neoprávněně použité sumy, tedy 45 000 šekelů (288 000 korun).

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželka izraelského premiéra Sara Netanjahuová se svým obhájcem v neděli u soudu | Foto: Debbie Hill/Pool | Zdroj: Reuters

V kauze šlo o objednávání jídel z venkovních podniků do premiérovy rezidence, i když v ní byl na plný úvazek zaměstnán kuchař. Izraelský zákon to nedovoluje.

V původním obvinění stálo, že Netanjahuová připravila stát při objednávání jídel zvenčí o 350 000 šekelů, dohoda tuto sumu snížila na 175 000 šekelů.

Izraelská první dáma zesnula. Nechama Rivlinová podlehla selhání plic den před 74. narozeninami

Číst článek

Prokurátor Erec Padan řekl, že obě stany učinily ústupky, v některých případech obtížné.

Řízení začalo loni v říjnu, ale Netanjahuová měla se soudy potíže už dříve. V roce 2016 jeruzalémský soud přiznal odškodné bývalému správci Netanjahuovy rezidence, který Saru Netanjahuovou obvinil ze špatného zacházení s personálem.

Obhájce premiérovy manželky vyjednané nižší potrestání označil za „tvrdé a bolestné“. „Je to jeden z nejpřísnějších a nejbolestnějších trestů, jaký může člověk dostat. Je to nelidské a nesnesitelné,“ řekl. Podle jeho vyjádření začala hned na začátku vyšetřování nemilosrdná pomlouvačná kampaň, při níž „tekla ulicemi krev jeho klientky“.

„Zapomnělo se, že je to manželka a matka. Byl to bezprecedentní proces očerňování, jaké nemůže rozumný člověk snést. Tato dáma je ze speciální ocele,“ prohlásil obhájce na adresu Netanjahuové.

Obvinění premiéra?

Její muž Benjamin Netanjahu čelí obvinění ve třech korupčních kauzách. Než bude obviněn, má ho vyslechnout generální prokurátor.

Výslech byl odložen kvůli dubnovým volbám a protože se po nich ale Netanjahuovi nepodařilo sestavit koalici, volby se zopakují v září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme