Sarah Palinová už není guvernérkou Aljašky

Sarah Palinová formálně odstoupila z funkce guvernérky Aljašky. Americká politička se proslavila před necelým rokem, když se stala překvapivou republikánskou kandidátkou na viceprezidentku. Její rezignace vyvolala spekulace, že se chce možná soustředit na prezidentskou kandidaturu v roce 2012.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sarah Palinová | Foto: gov.state.ak.us

Guvernérka Palinová předala funkci svému zástupci Seanu Parnellovi při zvláštním obřadu v aljašském Fairbanksu. Podle BBC ale oficiálně rezignovala 3. července, rok a půl před koncem funkčního období.

V projevu sice označila svobodu slova za důležitou součást americké demokracie, zároveň ale obvinila novináře, že se k ní a její rodině nechovají spravedlivě a vyzvala je, aby si přestali vymýšlet.

Během projevu rovněž vyzdvihla kvality svého nástupce, který hodlá pokračovat v započaté práci své předchůdkyně, a to včetně kontroverzní výstavby aljašského plynovodu.

Pětačtyřicetiletá Palinová čelí několika obviněním z neetického chování včetně podezření ze zneužívání svého postavení, když sháněla peníze pro své advokáty, což klade za vinu z velké části médiím.

Co se týká její budoucí kariéry, nepotvrdila informace, že by se mohla stát televizní komentátorkou a naznačila, že o svých konkrétních plánech veřejnost informuje 8. srpna v Knihovně prezidenta Ronalda Reagana v Kalifornii.

Podle svých slov nyní hodlá cestovat napříč Spojenými státy a podporovat pravicové kandidáty. Palinová chce rovněž napsat knihu a nadále publikovat politické úvahy.

Palinová byla guvernérkou státu Aljaška od roku 2006. Na politickém poli reprezentuje republikánskou stranu. V roce 2008 si ji vybral John McCain do boje o prezidentský úřad jako svoji možnou viceprezidentu.

Přečtěte si také:
Sarah Palinová rezignovala na post guvernéra Aljašky
Sarah Palinová rezignovala na post guvernéra Aljašky
Sarah Palinová čelí kritice kvůli útratě za oblečení
Sarah Palinová zneužila svou pravomoc, tvrdí zpráva vyšetřovatelů
Kandidátka na viceprezidentku Palinová se představila na sjezdu republikánů
McCainovou kandidátkou na viceprezidentku se stane Palinová

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme