Sarajevo bude hostit summit EU už za tři měsíce

Fakt, že se plánovaný summit Evropské unie bude konat v hlavním městě Bosny a Hercegoviny bude mít zásadní význam pro další země západního Balkánu. Všechny státy z této oblasti totiž v blízké budoucnosti budou usilovat o vstup do Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sarajevo

Sarajevo | Foto: kaijonkipsa.com

Podle balkánského zpravodaje Českého rozhlasu, Jaromíra Janeva, se zřejmě státy budou držet svých dosavadních stanovisek, jak jen to půjde. Zároveň ale podotýká, že si za poslední dva roky všiml zásadního posunu u většiny zemí regionu. A to směrem ke snaze o pochopení ostatních států a snaze o hledání společných postupů. Důvodem by mohla být i současná proevropská politika Srbska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Janev v rozhovoru s Martinem Křížkem uvádí, jak jsou na tom balkánské země před plánovaným summitem v Sarajevu.

Rozhovory na summitu se ale přesto nevyhnou citlivým tématům. Otevřenou ranou je stále například genocida ve Srebrenici, při které zahynulo osm tisíc bosenských muslimů. Mluvit se jistě bude i o konci války v Bosně, který žádná ze zúčastněných zemí nepovažuje za spravedlivý. Emoce rozvíří i osamostatnění Chorvatska, které mimo jiné přineslo i odsun čtvrt milionu Srbů z chorvatského území.

Jisté ale je, že i přes tato ještě čerstvá témata se všechny balkánské země pokoušejí vyrovnat se s minulostí a posunout se dál. Postupně začíná převládat snaha o spolupráci. Nejsilněji se podle Jaromíra Janeva snaží z pout vlastní minulosti vymanit Srbsko: "Ono se snaží co nejlépe se vyrovnat s touto otázkou. Považuje to za katarzi vlastní společnosti, pokud se s tím dovede vyrovnat."

EU nabízela zemím jako je Bosna a Hercegovina, aby jejich občané už letos v létě mohli cestovat do zemí schengenského prostoru bez víz. Jednání o této výhodě ale jistě hodně naruší informace z minulého týdne. A to, že na severovýchodě Bosny a Hercegoviny v obci Gornja Maoča žije několik set radikálních muslimů. Jedná se o nejortodoxnější vyznavače islámu, tzv. džihádisty, jejichž konání většina ostatních muslimů odsuzuje. Bohužel pro Bosnu a Hercegovinu je takových vesnic na jejím území víc.

Jaromír Janev přiznává, že i samotné Evropské unii summit pomůže. Pořád je totiž pro ně méně nákladné zprostředkovávat komunikaci, pořádat summity a organizovat pomocné akce, než následně řešit válečné konflikty.

Jaromír Janev, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme