Bosenští Srbové oslavili přehlídkou soudně zakázaný svátek. Pochodovali na ní i Putinovi Noční vlci

Vojenskou přehlídkou na předměstí Sarajeva v pondělí bosenští Srbové oslavili den státnosti, který bosenský soud opakovaně označil za neústavní. Krok kritizovala Evropská unie, Spojené státy i mezinárodní představitel pro tuto bývalou jugoslávskou republiku Christian Schmidt, informovala bosenská média.

Tento článek je více než rok starý.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenskou přehlídkou na předměstí Sarajeva bosenští Srbové oslavili den státnosti, který bosenský soud opakovaně označil za neústavní.

Vojenskou přehlídkou na předměstí Sarajeva bosenští Srbové oslavili den státnosti, který bosenský soud opakovaně označil za neústavní. | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Bosenští Srbové si 9. ledna připomínají den, kdy v roce 1992 vyhlásili nezávislost. Šlo o jeden z milníků, které vedly k válce, v níž zemřelo 100 000 lidí. Bosenští Chorvaté ani Bosňáci (dříve Muslimové) se na vyhlášení nezávislosti nepodíleli a považují ji za začátek zločinů spáchaných na nesrbském obyvatelstvu Bosny.

Bosenští Srbové slavili vyhlášení vlastní entity v rámci Bosny a Hercegoviny. Sílí ale touha po odtrhnutí

Číst článek

Bosenský ústavní soud ve třech rozsudcích označil tento svátek, jehož oslavy bosenskosrbskými představiteli každý rok vyvolávají v zemi značné napětí, za neústavní. Úřady Republiky srbské, jedné ze dvou entit tvořících stát Bosna a Hercegovina, se jimi však odmítají řídit.

Na přehlídce, která se netradičně konala nikoliv v bosenskosrbském správní středisku Banja Luka, ale v srbské části bosenské metropole Sarajeva, podle médií pochodovali také členové prokremelské organizace blízké ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi Noční vlci. V publiku vlála po boku ruských také vlajka separatistické Doněcké lidové republiky na východní Ukrajině.

Proruský prezident Republiky srbské Milorad Dodik již v neděli na slavnostním ceremoniálu ve městě Banja Luka uvedl, že žádný soud nebude rozhodovat o tom, kdy mají bosenští Srbové slavit své svátky. Řekl také, že bosenští Srbové nechtějí žít v mnohonárodnostní Bosně.

Vysoký představitel pro Bosnu Schmidt varoval, že pondělní oslavy nezávislosti mohou mít důsledky. Účast veřejných činitelů na oslavách je podle Schmidta „jasným ignorováním rozhodnutí ústavního soudu“, která jsou závazná pro všechny. K pravomocem někdejšího německého ministra ve funkci vysokého představitele patří mimo jiné odvolávat politiky ohrožující ústavní pořádek země, Dodik a další bosenskosrbští představitelé však jeho roli v rámci politického systému neuznávají.

Na dodržování zásad vlády práva a ústavního soudu apeloval podle agentury Beta také mluvčí Evropské komise Peter Stano. „EU i členské země odmítají veškeré signály vyvolávající rozpory a kroky, které podrývají jednotu a územní celistvost Bosny a Hercegoviny,“ řekl Stano. Odsoudil také nedělní Dodikovo rozhodnutí udělit u příležitosti svátku 9. ledna řád ruskému prezidentu Putinovi.

Velvyslanectví Spojených států v Sarajevu kromě vyznamenání ruského prezidenta odsoudilo také Dodikovy nedělní výroky, v nichž zopakoval své ambice dovést bosenské Srby k nezávislosti. „Republika srbská ve snaze dosáhnout samostatnosti zničí pouze sebe a své okolí,“ uvedla americká diplomacie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme