Sarkozy bilancoval končící francouzské předsednictví Evropské unie

Francie se během svého šestiměsíčního předsednictví snažila budovat silnou a jednotnou Evropu. V bilančním projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku to dnes prohlásil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Kromě úspěchů svých a své země v čele Unie zmínil i nastupující předsednictví Česka. Přitom si neodpustil ani kritiku některých našich politiků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy | Zdroj: ČTK

"Svět potřebuje Evropu silnou. Taková nemůže být, pokud nebude sjednocená. V našich 6 měsících jsme se snažili, aby silná a jednotná byla," prohlásil na úvod svého bilančního projevu Nicolas Sarkozy. Připomněl rychlou a jednotnou reakci Evropské unie na srpnovou krizi v Gruzii a dojednání příměří mezi Tbilisi a Moskvou. Prezentoval také společný postup Unie v hledání odpovědi na finanční a hospodářskou krizi.

Vyzdvihl francouzskou úlohu při hledání východiska z patové situace po irském NE Lisabonské reformní smlouvě. Jedinou cestou bylo podle něj zeptat se Irů na jejich názor znovu, ale změnit podmínky smlouvy. Například garantovat jim a ostatním státům zachování jejich člena v Evropské komisi.

Jak prezident Nicolas Sarkozy uvedl na závěr, jen velké myšlenky a ambice mohou překonat egoismus národních států. Je také plně přesvědčený, že české předsednictví bude ve směru daném tím francouzským pokračovat.

Česko ale také sklidilo kritiku od předsedy Evropské rady a francouzského prezidenta Sarkozyho za absenci unijních vlajek na některých veřejných budovách v naší republice. Řekl: "My, zde přítomní Evropané, jsme byli raněni tím, že jsme neviděli evropské vlajky na všech veřejných budovách tak velké země, jako je Česko. Tak se nezachází s evropskými symboly." Vyvěsit evropskou zástavu na svém sídle na Pražském hradě dlouhodobě odmítá prezident republiky Václav Klaus.

Sarkozy zároveň komentoval průběh nedávné vzrušené schůzky předsedů politických frakcí Evropského parlamentu s českým prezidentem Václavem Klausem. Podpořil postoj předsedy europarlamentu Hanse-Gerta Pötteringa v jednání s prezidentem Klausem. Řekl, že kdo žádá respekt, musí respektovat i ostatní: "Tak se nejedná s předsedy poslaneckých frakcí, tak se nejedná s předsedou parlamentu."

Kritiku francouzského prezidenta okamžitě odmítl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Připomněl, že povinné vyvěsení vlajky není v žádném závazném zákoně. Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra k Sarkozyho kritice v Evropském parlamentu řekl: "Můj úřad sídlí spolu s úřadem premiéra ve Strakově akademii v Praze. Na ní byla, je a bude vyvěšená evropská vlajka."

Podle české europoslankyně za EDS Jany Hybáškové byla ale Sarkozyho slova, vyřčená na okraj dnešního jednání, vytržena z kontextu a celkově špatně interpretována. "Sarkozy mluvil 90 minut. To, co řekl na adresu českého prezidenta, byly tři věty, které navíc byly odpovědí britskému poslanci. Je to opravdu vytržené z kontextu. A u těch vlajek ta formulace zněla: ´Byl jsem raněn´. Tedy šlo spíše o vyjádření osobního pocitu než jakékoli kritiky."

Sarkozyho kritice jsme se věnovali v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu najdete v Rádiu na přání.

Pavel Novák, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme