Sarkozy bilancoval končící francouzské předsednictví Evropské unie

Francie se během svého šestiměsíčního předsednictví snažila budovat silnou a jednotnou Evropu. V bilančním projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku to dnes prohlásil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Kromě úspěchů svých a své země v čele Unie zmínil i nastupující předsednictví Česka. Přitom si neodpustil ani kritiku některých našich politiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy | Zdroj: ČTK

"Svět potřebuje Evropu silnou. Taková nemůže být, pokud nebude sjednocená. V našich 6 měsících jsme se snažili, aby silná a jednotná byla," prohlásil na úvod svého bilančního projevu Nicolas Sarkozy. Připomněl rychlou a jednotnou reakci Evropské unie na srpnovou krizi v Gruzii a dojednání příměří mezi Tbilisi a Moskvou. Prezentoval také společný postup Unie v hledání odpovědi na finanční a hospodářskou krizi.

Vyzdvihl francouzskou úlohu při hledání východiska z patové situace po irském NE Lisabonské reformní smlouvě. Jedinou cestou bylo podle něj zeptat se Irů na jejich názor znovu, ale změnit podmínky smlouvy. Například garantovat jim a ostatním státům zachování jejich člena v Evropské komisi.

Jak prezident Nicolas Sarkozy uvedl na závěr, jen velké myšlenky a ambice mohou překonat egoismus národních států. Je také plně přesvědčený, že české předsednictví bude ve směru daném tím francouzským pokračovat.

Česko ale také sklidilo kritiku od předsedy Evropské rady a francouzského prezidenta Sarkozyho za absenci unijních vlajek na některých veřejných budovách v naší republice. Řekl: "My, zde přítomní Evropané, jsme byli raněni tím, že jsme neviděli evropské vlajky na všech veřejných budovách tak velké země, jako je Česko. Tak se nezachází s evropskými symboly." Vyvěsit evropskou zástavu na svém sídle na Pražském hradě dlouhodobě odmítá prezident republiky Václav Klaus.

Sarkozy zároveň komentoval průběh nedávné vzrušené schůzky předsedů politických frakcí Evropského parlamentu s českým prezidentem Václavem Klausem. Podpořil postoj předsedy europarlamentu Hanse-Gerta Pötteringa v jednání s prezidentem Klausem. Řekl, že kdo žádá respekt, musí respektovat i ostatní: "Tak se nejedná s předsedy poslaneckých frakcí, tak se nejedná s předsedou parlamentu."

Kritiku francouzského prezidenta okamžitě odmítl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Připomněl, že povinné vyvěsení vlajky není v žádném závazném zákoně. Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra k Sarkozyho kritice v Evropském parlamentu řekl: "Můj úřad sídlí spolu s úřadem premiéra ve Strakově akademii v Praze. Na ní byla, je a bude vyvěšená evropská vlajka."

Podle české europoslankyně za EDS Jany Hybáškové byla ale Sarkozyho slova, vyřčená na okraj dnešního jednání, vytržena z kontextu a celkově špatně interpretována. "Sarkozy mluvil 90 minut. To, co řekl na adresu českého prezidenta, byly tři věty, které navíc byly odpovědí britskému poslanci. Je to opravdu vytržené z kontextu. A u těch vlajek ta formulace zněla: ´Byl jsem raněn´. Tedy šlo spíše o vyjádření osobního pocitu než jakékoli kritiky."

Sarkozyho kritice jsme se věnovali v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu najdete v Rádiu na přání.

Pavel Novák, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme